Winter Placements Announced at Concordia Seminary

Concordia Seminary, St. Louis, is pleased to announce that 15 Distance Education Leading to Ordination (DTEP/DELTO) students and two Master of Divinity (M.Div.) students  received calls into the pastoral ministry. Four DTEP calls and one M.Div. call are pending. Ten Specific Ministry Pastor Program (SMP) students and four Cross Cultural Ministry Center (CMC) students received vicarage assignments. All calls and assignments were announced during the morning chapel service on Feb. 10.

Calls into the Pastoral Ministry

DTEP (DELTO—Distance Education Leading to Ordination)

  • Henry Albrechtsen, Love Lutheran, East Greenbush, N.Y., Atlantic District
  • Kenneth Bose, Trinity Lutheran, Perry, Iowa, Iowa District West
  • David Brockhouse, Mt. Olive Lutheran, San Antonio, Texas, Texas District
  • Timothy Christenson, Prince of Peace Lutheran, Springfield, Va., Southeastern District
  • Daniel Cohn, St. John’s Lutheran, Stuyvesant, N.Y., Atlantic District
  • King Crawford, St. Luke’s Lutheran, Manhattan, Kan., Kansas District (Call Pending)
  • K. Anthony Durante, Trinity Lutheran, Delray Beach, Fla., Florida-Georgia District
  • Scott Holoubek, St. Peter/Trinity Lutheran, Wausau, Wis., North Wisconsin District
  • Albert Matlock, Trinity of Wakulla Lutheran, Crawfordville, Fla., Florida-Georgia District
  • Lawrence McReynolds, King of Glory Lutheran, Williamsburg, Va., Southeastern District
  • David Nielsen, Grace Lutheran, Del Rio, Texas, Texas District
  • Kevin Ogle, Miramar Lutheran, Miramar, Fla., Florida-Georgia District
  • John Ramsey, Trinity Lutheran, Grafton, Ohio, Ohio District
  • Brian Roehrborn, St. John’s Lutheran, Almond, Wis., North Wisconsin District
  • Christian Schultz, St. Paul’s Lutheran, Junction City, Kan., Kansas District (Call Pending)
  • Andrew Sorenson, Faith Lutheran, Groton, Conn., New England District
  • Randy Stroming, Mt. Olive Lutheran, Anoka, Minn., Minnesota South District
  • Martin Tyce, Atonement Lutheran, Stony Point, N.Y., Atlantic District (Call Pending)
  • John Voelker, Faith Lutheran, Kent, Ohio, Ohio District (Call Pending)

 Master of Divinity (M.Div.)

  • Adam Burke, Call Pending
  • Matthew Kobs, Galilee Lutheran, Chester, Md., Southeastern District
  • Benjamin Loos, First Lutheran/Zion Lutheran, Greenwich/Bridgeport, Conn., New England District

Vicarage Assignments

Cross-Cultural Ministry Center (CMC)

  • Tomas Bayou, Peace with Christ Lutheran, Aurora, Colo., Rocky Mountain District
  • Daniel Hues, Redeemer Lutheran, Fresno, Calif., California-Nevada-Hawaii District
  • Jake Parsons, Peace Lutheran, Hurst, Texas, Texas District
  • Darrin Sheek, Faith Lutheran, Capistrano Beach, Calif., Pacific Southwest District

 Specific Ministry Pastor Program (SMP)

  • Bill Brimer, Water’s Edge Lutheran, Frisco, Texas, Texas District
  • Brandon Clement, Beautiful Savior Lutheran, Waukesha, Wis., South Wisconsin District
  • Jeffrey Hestermann, Messiah Lutheran, Prattville, Ala., Southern District
  • Peter Imlah, St. John’s Lutheran, Lombard, Ill., Northern Illinois District
  • Patrick Kane, Zion Lutheran, Hiawatha, Iowa, Iowa District East
  • Chad Kirchoff, Peace Lutheran, Hutchinson, Minn., Minnesota South District
  • William Ohlmann, Trinity Lutheran, Lexington, Neb., Nebraska District
  • Michael Omtvedt, Hosanna Lutheran, Mankato, Minn., Minnesota South District
  • David Roskowic, Mt. Olive Lutheran, Rockford, Ill., Northern Illinois District
  • Marcos Segovia, Fountain of Life Lutheran, Kernersville, N.C., Southeastern District

DTEP:  Front row, from left: Dr. Dale Meyer, King Crawford, Kevin Ogle, David Nielsen, Randy Stroming, Dr. David Wollenburg; second row, Dr. Robert Hoehner, Christian Schultz, David Brockhouse, Lawrence McReynolds, Scott Holoubek, K. Anthony Durante; back row, Andrew Sorenson, Albert Matlock, Dan Cohn, Ken Bose, Henry Albrechtsen, Brian Roehrborn, Dr. Timothy Saleska.

M.Div.: Front row, from left: Adam Burke, Matthew Kobs, Benjamin Loos, Dr. Robert Hoehner; back row, Dr. Dale Meyer, Dr. Timothy Saleska, Dr. Bruce Hartung, Dr. David Lewis, Dr. David Peter.

SMP: front row, from left: Peter Imlah, Jeffrey Hestermann, William Ohlmann, Brandon Clement, Michael Omtvedt, Dr. David Wollenburg; back row, Dr. David Nielsen, Chad Kirchoff, Bill Brimer, Patrick Kane, David Roskowic, Marcos Segovia.

This entry was posted in News.
Bookmark the permalink.