Spring 2012 Calls and Vicarage Assignments

Candidate Calls Sorted by Last Name
Candidate Calls Sorted by District Name
Vicarages and Internships Sorted by Last Name
Vicarages and Internships Sorted by District Name

Downloadable copies of these lists are available on our Call Day 2012 website.


2012 Spring Calls
Arranged Alphabetically by Students’ Last Names

  • Adams, Caleb – St. Lorenz Evangelical Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District
  • Andreasen, Jordon – St. John and Trinity Lutheran Churches, Wagner and Fairfax, South Dakota, South Dakota District
  • Barry, Matthew – St. Luke Lutheran Church, Cabot, Pennsylvania, Eastern District
  • Baumann, Joshua – Faith Evangelical Lutheran Church, Pierre, South Dakota, South Dakota District
  • Behrens, Matthew – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas, Mid-South District
  • Bernhardt, Robert – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
  • Brandt, Wade – Zion Evangelical Lutheran Church, Ogden, Iowa, Iowa District West
  • Braun, Benjamin – Mount Olive Lutheran Church, Austin, Texas, Texas District
  • Burke, Adam – Mount Hope Lutheran Church, Boulder, Colorado, Rocky Mountain District
  • Bushuiakovish, Mark – Grace Lutheran Church, Knoxville, Tennessee, Mid-South District
  • Bussman, John – St. Paul’s Lutheran Church, Cullman, Alabama, Southern District
  • Christensen, Jonathan – Hope Lutheran Church, Fond du Lac, Wisconsin, South Wisconsin District
  • Davenport, Richard – Trinity Lutheran Church, Cincinnati, Ohio, Ohio District
  • Davidson, Seth – Holy Cross Lutheran Church, Nederland, Texas, Texas District
  • Davis, Christopher – Trinity Lutheran Church, Elkhart, Indiana, Indiana District
  • Dickerhoff, Jacob – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois, Northern Illinois District
  • Duley, Jason – St. Paul’s Lutheran Church, Arlington, Nebraska, Nebraska District
  • Eden, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sulphur Springs, Texas, Texas District
  • Edge, David – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota, South Dakota District
  • Edwards, Lucas – Holy Cross/Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Onida/Harrold/Blunt, South Dakota, South Dakota District
  • Evans, Derek – Clover Trinity Lutheran Church, Buhl, Idaho, Northwest District
  • Fittje, Kyle – Immanuel Lutheran Church, Lockwood, Missouri, Missouri District
  • Fries, John – Immanuel and St. John’s Lutheran Churches, Trenton and Chillicothe, Missouri, Missouri District
  • Gehrke, Wesley – Christ Lutheran Church, Norfolk, Virginia, Southeastern District
  • Griffith, Christopher – St. John’s Lutheran Church, Covington, Oklahoma, Oklahoma District
  • Harbaugh, Darren – Concordia Evangelical Lutheran Church, Columbus, Ohio, Ohio District
  • Hardaway, Matthew – St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri, Missouri District
  • Hasz, Martin – Eisleben Lutheran Church, Scott City, Missouri, Missouri District
  • Hemler, Jonathan – Signal Hill Lutheran Church, Belleville, Illinois, Southern Illinois District
  • Hengst, Adam – King of Glory Lutheran Church, Williamsburg, Virginia, Southeastern District
  • Herberts, Dean – St. Paul’s Lutheran Church, Norlina, North Carolina, Southeastern District
  • Hill, Nathaniel – St. Michael’s Lutheran Church, Winchester, Texas, Texas District
  • Holden, Jason – Our Savior Lutheran Church and Student Center, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District
  • Holdorf, Zachary – Trinity Lutheran Church, Wausau, Wisconsin, North Wisconsin District
  • Janneke, Kory – Faith Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota, South Dakota District
  • Johnson, Andrew – St. Paul Lutheran Church, Lapeer, Michigan, Michigan District
  • Johnson, Benjamin – Prince of Peace Lutheran Church, Fremont, California, California-Nevada-Hawaii District
  • Jones, Richard – Dakota Boys and Girls Ranch, Minot, North Dakota, North Dakota District
  • Kasper, Robert Gabe – Board of Mission Admin. (for ACTS, Lakeway), Austin, Texas, Texas District
  • Koglin, Adam – Redeemer Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District
  • Kollmann, Christopher – Messiah Lutheran Church, Mounds View, Minnesota, Minnesota South District
  • Lakies, Chad – Concordia University Portland, Portland, Oregon, Northwest District
  • Larsen, Daniel – Bethany and Trinity Lutheran Churches, Wabasso and Sanborn, Minnesota, Minnesota South District
  • LeClair, Edward – St. Peter’s Evangelical Lutheran Church, Three Rivers, Michigan, Michigan District
  • Matyas, Dennis – St. Paul’s Lutheran Church, Albion, Michigan, Michigan District
  • Meyer, Joel P. – Holy Trinity Lutheran Church, Kingsland, Georgia, Florida-Georgia District
  • Miller, Joshua – Community of Life Lutheran Church, Oregon, Wisconsin, South Wisconsin District
  • Misch, Stephen Nathaniel – Lord of Life Lutheran Church, Corpus Christi, Texas, Texas District
  • Moore, Tyler – Good Shepherd Lutheran Church, Cedar Park, Texas, Texas District
  • Moquin, Eric – Faith Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota, Minnesota North District
  • Mueller, Jacob – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, Emma, Missouri, Missouri District
  • Mull, John David – St. Peter Lutheran Church, Roanoke, Texas, Texas District
  • Musegades, Michael – Trinity Evangelical Lutheran Church, Grangeville, Idaho, Northwest District
  • Niebuhr, Jon – Trinity Lutheran Church, Carver, Minnesota, Minnesota South District
  • Ninke, John – Trinity Lutheran Church, Scottsboro, Alabama, Southern District
  • Oetting, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sheldon, Iowa, Iowa District West
  • Onken, Adam – Zion Lutheran Church, Leigh, Nebraska, Nebraska District
  • Pay, Garen – Peace Lutheran Church, Alcester, South Dakota, South Dakota District
  • Rasmussen, John – Our Savior Lutheran Church, South Windsor, Connecticut, New England District
  • Roettjer, Andrew – St. Mark Lutheran Church, Houston, Texas, Texas District
  • Roma, Thomas – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina, Southeastern District
  • Rose, Kevin – Peace and Our Savior Lutheran Churches, Marbleton and Pinedale, Wyoming, Wyoming District
  • Rosenkoetter, Brian – St. Paul Lutheran Church, Annapolis, Maryland, Southeastern District
  • Schroeder, David – Our Savior Lutheran Church, Excelsior, Minnesota, Minnesota South District
  • Schroeder, Ryan – St. Luke’s Lutheran Church, New Richmond, Wisconsin, North Wisconsin District
  • Schultz, John M. – St. John Lutheran Church, Plymouth, Wisconsin, South Wisconsin District
  • Sherman, Travis – Grace Evangelical Lutheran Church, Gordon, Nebraska, Wyoming District
  • Snoberger, Adam – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District
  • Starfeldt, Chad – Shepherd of the Hills Lutheran Church, Greenville, Wisconsin, North Wisconsin District
  • Sutton, August Trevor – St. Luke Lutheran Church, Haslett, Michigan, Michigan District
  • Synnott, Matthew – Trinity Evangelical Lutheran Church, Peoria, Illinois, Central Illinois District
  • Urlaub, Bradley – Love of Christ Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota, Minnesota North District
  • Weaver, Brian – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina, Southeastern District
  • Welter, Austen – St. John Lutheran Church, South Euclid, Ohio, Ohio District
  • Whitmore, Justin – Immanuel and Trinity Lutheran Churches, Clarinda and Shenandoah, Iowa, Iowa District West
  • Winckler, Paul – Zion Lutheran Church, Rapid City, South Dakota, South Dakota District
  • Wollenberg, Nathan – St. Paul Lutheran Church, McAllen, Texas, Texas District
  • Wolters, Luke – Grace Evangelical Lutheran Church, Wellsville, Missouri, Missouri District
  • Woodrow, Joshua – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas, Mid-South District
  • Yearyean, Timothy – Grace Lutheran Church, Hibbing, Minnesota, Minnesota North District
  • Zeigler, Michael – Timothy Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

CALL PENDING

  • Ikanih, Afam (EIIT)                                   

DEACONESS ASSIGNMENT PENDING

  • Griffith, Jennifer

2012 Spring Calls
Arranged by LCMS District 

California-Nevada-Hawaii District

  • Johnson, Benjamin – Prince of Peace Lutheran Church, Fremont, California

Central Illinois District

  • Synnott, Matthew – Trinity Evangelical Lutheran Church, Peoria, Illinois

Eastern District

  • Barry, Matthew – St. Luke Lutheran Church, Cabot, Pennsylvania

Florida-Georgia District

  • Meyer, Joel P. – Holy Trinity Lutheran Church, Kingsland, Georgia

Indiana District

  • Davis, Christopher – Trinity Lutheran Church, Elkhart, Indiana

Iowa District West

  • Brandt, Wade – Zion Evangelical Lutheran Church, Ogden, Iowa
  • Oetting, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sheldon, Iowa
  • Whitmore, Justin – Immanuel and Trinity Lutheran Churches, Clarinda and Shenandoah, Iowa

Michigan District

  • Adams, Caleb – St. Lorenz Evangelical Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan
  • Johnson, Andrew – St. Paul Lutheran Church, Lapeer, Michigan
  • LeClair, Edward – St. Peter’s Evangelical Lutheran Church, Three Rivers, Michigan
  • Matyas, Dennis – St. Paul’s Lutheran Church, Albion, Michigan
  • Sutton, August Trevor – St. Luke Lutheran Church, Haslett, Michigan

Mid-South District

  • Behrens, Matthew – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas
  • Bushuiakovish, Mark – Grace Lutheran Church, Knoxville, Tennessee
  • Woodrow, Joshua – LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas

Minnesota North District

  • Moquin, Eric – Faith Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota
  • Urlaub, Bradley – Love of Christ Lutheran Church, St. Cloud, Minnesota
  • Yearyean, Timothy – Grace Lutheran Church, Hibbing, Minnesota

Minnesota South District

  • Koglin, Adam – Redeemer Lutheran Church, Rochester, Minnesota
  • Kollmann, Christopher – Messiah Lutheran Church, Mounds View, Minnesota
  • Larsen, Daniel – Bethany and Trinity Lutheran Churches, Wabasso and Sanborn, Minnesota
  • Niebuhr, Jon – Trinity Lutheran Church, Carver, Minnesota
  • Schroeder, David – Our Savior Lutheran Church, Excelsior, Minnesota

Missouri District

  • Bernhardt, Robert – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri
  • Fittje, Kyle – Immanuel Lutheran Church, Lockwood, Missouri
  • Fries, John – Immanuel and St. John’s Lutheran Churches, Trenton and Chillicothe, Missouri
  • Hardaway, Matthew – St. Matthew Lutheran Church, Lee’s Summit, Missouri
  • Hasz, Martin – Eisleben Lutheran Church, Scott City, Missouri
  • Mueller, Jacob – Holy Cross Evangelical Lutheran Church, Emma, Missouri
  • Wolters, Luke – Grace Evangelical Lutheran Church, Wellsville, Missouri
  • Zeigler, Michael – Timothy Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri

Nebraska District

  • Duley, Jason – St. Paul’s Lutheran Church, Arlington, Nebraska
  • Onken, Adam – Zion Lutheran Church, Leigh, Nebraska
  • Snoberger, Adam – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska

New England District

  • Rasmussen, John – Our Savior Lutheran Church, South Windsor, Connecticut

North Dakota District

  • Jones, Richard – Dakota Boys and Girls Ranch, Minot, North Dakota

North Wisconsin District

  • Holdorf, Zachary – Trinity Lutheran Church, Wausau, Wisconsin
  • Schroeder, Ryan – St. Luke’s Lutheran Church, New Richmond, Wisconsin
  • Starfeldt, Chad – Shepherd of the Hills Lutheran Church, Greenville, Wisconsin

Northern Illinois District

  • Dickerhoff, Jacob – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois

Northwest District

  • Evans, Derek – Clover Trinity Lutheran Church, Buhl, Idaho
  • Lakies, Chad – Concordia University Portland, Portland, Oregon
  • Musegades, Michael – Trinity Evangelical Lutheran Church, Grangeville, Idaho

Ohio District

  • Davenport, Richard – Trinity Lutheran Church, Cincinnati, Ohio
  • Harbaugh, Darren – Concordia Evangelical Lutheran Church, Columbus, Ohio
  • Welter, Austen – St. John Lutheran Church, South Euclid, Ohio

Oklahoma District

  • Griffith, Christopher – St. John’s Lutheran Church, Covington, Oklahoma

Rocky Mountain District

  • Burke, Adam – Mount Hope Lutheran Church, Boulder, Colorado

South Dakota District

  • Andreasen, Jordon – St. John and Trinity Lutheran Churches, Wagner and Fairfax, South Dakota
  • Baumann, Joshua – Faith Evangelical Lutheran Church, Pierre, South Dakota
  • Edge, David – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota
  • Edwards, Lucas – Holy Cross/Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Onida/Harrold/Blunt, South Dakota
  • Janneke, Kory – Faith Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota
  • Pay, Garen – Peace Lutheran Church, Alcester, South Dakota
  • Winckler, Paul – Zion Lutheran Church, Rapid City, South Dakota

South Wisconsin District

  • Christensen, Jonathan – Hope Lutheran Church, Fond du Lac, Wisconsin
  • Miller, Joshua – Community of Life Lutheran Church, Oregon, Wisconsin
  • Schultz, John M. – St. John Lutheran Church, Plymouth, Wisconsin

Southeastern District

  • Gehrke, Wesley – Christ Lutheran Church, Norfolk, Virginia
  • Hengst, Adam – King of Glory Lutheran Church, Williamsburg, Virginia
  • Herberts, Dean – St. Paul’s Lutheran Church, Norlina, North Carolina
  • Roma, Thomas – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina
  • Rosenkoetter, Brian – St. Paul Lutheran Church, Annapolis, Maryland
  • Weaver, Brian – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina 

Southern District

  • Bussman, John – St. Paul’s Lutheran Church, Cullman, Alabama
  • Ninke, John – Trinity Lutheran Church, Scottsboro, Alabama

Southern Illinois District

  • Hemler, Jonathan – Signal Hill Lutheran Church, Belleville, Illinois
  • Holden, Jason – Our Savior Lutheran Church and Student Center, Carbondale, Illinois

Texas District

  • Braun, Benjamin – Mount Olive Lutheran Church, Austin, Texas
  • Davidson, Seth – Holy Cross Lutheran Church, Nederland, Texas
  • Eden, Timothy – Our Savior Lutheran Church, Sulphur Springs, Texas
  • Hill, Nathaniel – St. Michael’s Lutheran Church, Winchester, Texas
  • Kasper, Robert Gabe – Board of Mission Admin. (for ACTS, Lakeway), Austin, Texas
  • Misch, Stephen Nathaniel – Lord of Life Lutheran Church, Corpus Christi, Texas
  • Moore, Tyler – Good Shepherd Lutheran Church, Cedar Park, Texas
  • Mull, John David – St. Peter Lutheran Church, Roanoke, Texas
  • Roettjer, Andrew – St. Mark Lutheran Church, Houston, Texas
  • Wollenberg, Nathan – St. Paul Lutheran Church, McAllen, Texas

Wyoming District

  • Rose, Kevin – Peace and Our Savior Lutheran Churches, Marbleton and Pinedale, Wyoming
  • Sherman, Travis – Grace Evangelical Lutheran Church, Gordon, Nebraska

CALL PENDING

  • Ikanih, Afam (EIIT)                          

DEACONESS ASSIGNMENT PENDING

  • Griffith, Jennifer

2012 Spring Vicarages and Deaconess Internships
Arranged Alphabetically by Students’ Last Names

  • Ankersen, Ryan – St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey, New Jersey District
  • Barlau, Joseph – Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana, Indiana District
  • Bartholomew, Andrew – Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois, Northern Illinois District
  • Bender, Douglas – Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan, Michigan District
  • Black, Eric – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa, Iowa District West
  • Brandon, Kurt – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana, Indiana District
  • Conrad, James – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California, California-Nevada-Hawaii District
  • Deardoff, Carl – Mount Olive Lutheran Church, Madison, Wisconsin, South Wisconsin District
  • Doering, Theodore – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana, Southern District
  • Eden, Joel – St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District
  • Elfe, Chad – New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri, Missouri District
  • Erdman, Michael – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District
  • Espinosa, Alfonso – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District
  • Fertitta, Patrick – Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee, Mid-South District
  • Fraker, Timothy – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida, SELC District
  • Gerber, Anthony – St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York, Eastern District
  • Grote, Joshua – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri, Missouri District
  • Hanson, Kale – Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois, Southern Illinois District
  • Heckmann, Michael – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma, Oklahoma District
  • Hinrichs, Brett – St. John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District
  • Holman, Raymond – St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois, Central Illinois District
  • Koltz, Gary – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri, Missouri District
  • Krepel, Joshua – Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri, Missouri District
  • Kruse, Caleb – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado, Rocky Mountain District
  • Lally, Richard – Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska, Nebraska District
  • Llewellyn, Joseph – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois, Northern Illinois District
  • Marque, Edward (Alex) – Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia, Southeastern District
  • Martinal, Timothy – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut, New England District
  • Meyer, Jonathan – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District
  • Murillo, David – Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas, Texas District
  • Nguyen, Daniel – Trinity Lutheran Church, Sacramento, California, California-Nevada-Hawaii District
  • Ostlund, Daniel – Our Savior Lutheran Church and Lutheran Student Center, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District
  • Parker, Harrison – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan, Michigan District
  • Peters, Matthew D. – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri, Missouri District
  • Pettit, Joshua – St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama, Southern District
  • Potts, Daniel – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District
  • Reinke, Joshua – Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin, South Wisconsin District
  • Reynolds, Stephen – First Lutheran Church, Gainesville, Florida, Florida-Georgia District
  • Ross, Bernard – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District
  • Rosse, Andrew – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District
  • Rusert, Joshua – Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia, Southeastern District
  • Schaekel, Timothy – Trinity Lutheran Church, Janesville, Minnesota, Minnesota South District
  • Schlund, Andrew – Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois, Southern Illinois District
  • Schmidt, Micah – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas, Kansas District
  • Smith, Harry – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina, Southeastern District
  • Strussenberg, David – Trinity Lutheran Church, Ironwood, Michigan, North Wisconsin District
  • Taylor, Ryan – Mount Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia, Florida-Georgia District
  • Vanderhyde, David – University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado, Rocky Mountain District
  • Wade, Jeffrey – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri, Missouri District
  • Wampfler, Jacob – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota, Minnesota South District
  • Warmbier, Matthew – Trinity Lutheran Church, Frankfurt am Main, Germany, Office of International Mission
  • Wildauer, Weston – Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida, Florida-Georgia District
  • Wilshusen, James – Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District
  • Wilson, Andrew – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District
  • Wingfield, William – Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas, Kansas District
  • Witt, Lucas – Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland, Southeastern District

Alternate Route

  • Hanchett, Mark – St. John Lutheran Church, Akron, Ohio, Ohio District
  • Haugen, Daniel – Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington, Northwest District
  • Heermann, William – Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska, Nebraska District
  • Hooper, William – St. Paul Lutheran Church, Hamburg, Michigan, Michigan District
  • Schockman, Gary – Christ Lutheran Church, Clinton, Wisconsin, South Wisconsin District
  • Vogeli, Mitchell – Nativity Lutheran Church, St. Charles, Michigan, Michigan District

Center for Hispanic Studies (CHS)

  • Corps, Rafael – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
  • Huertas, Jose – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
  • Justiniano, William – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
  • Mendez, Arturo – Centro Familiar Cristiano, Houston, Texas, Texas District
  • Morales, Moises – Mount Zion Lutheran Church, Richmond, California, California-Nevada-Hawaii District

Cross-Cultural Ministry Center (CMC)

  • Dirks, Dennis – Our Savior Lutheran Church, Livermore, California, California-Nevada-Hawaii District
  • Schuermann, John – St. Luke Lutheran Church, Reno, Nevada, California-Nevada-Hawaii District

DEACONESS

  • Effken, Ashley – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District
  • Elliott, Sarah – Village Lutheran Church, Ladue, Missouri, Missouri District
  • Fallaque Maria (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida, Florida-Georgia District
  • White, Sylvia – Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District

2012 Spring Vicarage and Deaconess Assignments
Arranged by LCMS District

California-Nevada-Hawaii District

  • Conrad, James – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California
  • Dirks, Dennis (CMC) – Our Savior Lutheran Church, Livermore, California
  • Morales, Moises (CHS) – Mount Zion Lutheran Church, Richmond, California
  • Nguyen, Daniel – Trinity Lutheran Church, Sacramento, California
  • Schuermann, John (CMC) – St. Luke Lutheran Church, Reno, Nevada

Central Illinois District

  • Hinrichs, Brett – St. John’s Lutheran Church, Decatur, Illinois
  • Holman, Raymond – St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois

Eastern District

  • Gerber, Anthony – St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York

Florida-Georgia District

  • Corps, Rafael (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida
  • Huertas, Jose (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida
  • Justiniano, William (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida
  • Potts, Daniel – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida
  • Reynolds, Stephen – First Lutheran Church, Gainesville, Florida
  • Taylor, Ryan – Mount Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia
  • Wildauer, Weston – Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida

Indiana District

  • Barlau, Joseph – Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana
  • Brandon, Kurt – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana

Iowa District West

  • Black, Eric – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa

Kansas District

  • Schmidt, Micah – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas
  • Wingfield, William – Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas

Michigan District

  • Bender, Douglas – Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan
  • Eden, Joel – St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan
  • Hooper, William – St. Paul Lutheran Church, Hamburg, Michigan
  • Parker, Harrison – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan
  • Vogeli, Mitchell – Nativity Lutheran Church, St. Charles, Michigan

Mid-South District

  • Fertitta, Patrick – Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee

Minnesota South District

  • Erdman, Michael – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota
  • Schaekel, Timothy – Trinity Lutheran Church, Janesville, Minnesota
  • Wampfler, Jacob – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota

Missouri District

  • Elfe, Chad – New Beginnings Lutheran Church, Pacific, Missouri
  • Espinosa, Alfonso – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri
  • Grote, Joshua – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri
  • Koltz, Gary – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri
  • Krepel, Joshua – Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri
  • Peters, Matthew D. – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri
  • Ross, Bernard – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri
  • Wade, Jeffrey – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri
  • Wilshusen, James – Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri

Nebraska District

  • Heermann, William – Trinity Lutheran Church, Amherst, Nebraska
  • Lally, Richard – Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska
  • Rosse, Andrew – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska

New England District

  • Martinal, Timothy – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut

New Jersey District

  • Ankersen, Ryan – St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey

North Wisconsin District

  • Strussenberg, David – Trinity Lutheran Church, Ironwood, Michigan
  • Wilson, Andrew – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin

Northern Illinois District

  • Bartholomew, Andrew – Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois
  • Llewellyn, Joseph – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois

Northwest District

  • Haugen, Daniel – Redeemer Lutheran Church, Bellingham, Washington

Ohio District

  • Hanchett, Mark – St. John Lutheran Church, Akron, Ohio

Oklahoma District

  • Heckmann, Michael – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma
  • Meyer, Jonathan – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma

Rocky Mountain District

  • Kruse, Caleb – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado
  • Vanderhyde, David – University Hills Lutheran Church, Denver, Colorado

SELC District

  • Fraker, Timothy – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida

South Wisconsin District

  • Deardoff, Carl – Mount Olive Lutheran Church, Madison, Wisconsin
  • Reinke, Joshua – Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin
  • Schockman, Gary – Christ Lutheran Church, Clinton, Wisconsin

Southeastern District

  • Marque, Edward (Alex) – Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia
  • Rusert, Joshua – Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia
  • Smith, Harry – Concordia Lutheran Church, Conover, North Carolina
  • Witt, Lucas – Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland

Southern District

  • Doering, Theodore – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana
  • Pettit, Joshua – St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama

Southern Illinois District

  • Hanson, Kale – Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois
  • Ostlund, Daniel – Our Savior Lutheran Church and Lutheran Student Center, Carbondale, Illinois
  • Schlund, Andrew – Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois

Texas District

  • Mendez, Arturo (CHS) – Centro Familiar Cristiano, Houston, Texas
  • Murillo, David – Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas

Office of International Mission

  • Warmbier, Matthew – Trinity Lutheran Church, Frankfurt am Main, Germany

DEACONESS

Florida-Georgia District

  • Fallaque Maria (CHS) – Messiah Lutheran Church, Tampa, Florida

Missouri District

  • Effken, Ashley – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri
  • Elliott, Sarah – Village Lutheran Church, Ladue, Missouri
  • White, Sylvia – Messiah Lutheran Church, St. Louis, Missouri

 

This entry was posted in News.
Bookmark the permalink.