58 Pastoral Calls Celebrated at Concordia Seminary St. Louis

Calls Arranged Alphabetically by Students’ Last Names 2014

 

  • Ankersen, Ryan: St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey, New Jersey District
  • Barlau, Joseph: Redeemer Lutheran Church, Seymour, Indiana, Indiana District
  • Bartholomew, Andrew: Alive in Christ Lutheran Church, Big Spring, Texas, Texas
  • Bayless, Andrew: Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota, Minnesota South District
  • Bender, Douglas: St. Paul’s Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District
  • Borrasso, Matthew: Redeemer Evangelical Lutheran Church, Parkton, Maryland, Southeastern District
  • Brandon, Kurt: Trinity Lutheran Church, Ironwood, Michigan, North Wisconsin District
  • Conrad, James: Faith Lutheran Church, Richmond, Missouri, Missouri District
  • Dehne, John: St. Andrew Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri, Missouri District
  • Doering, Theodore: Faith Lutheran Church, Georgetown, Texas, Texas District
  • Eden, Joel: Christ Our Savior Lutheran Church, Livonia, Michigan, Michigan District
  • Fertitta, Patrick: CALL PENDING
  • Fraker, Timothy: Trinity Lutheran Church, Weatherford, Texas, Texas District
  • Gerber, Anthony: Trinity Lutheran Church, St. Joseph, Michigan, Michigan District
  • Grosskopf, Sol: Redemption Lutheran Church, Bloomington, Minnesota, Minnesota South District
  • Hanson, Kale: Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois, Southern Illinois District
  • Heckmann, Michael: St. Paul Lutheran Church, Plainview, Texas, Texas District
  • Hinrichs, Brett: St. Paul’s Lutheran Church, Cambridge, Nebraska, Nebraska District
  • Holman, Raymond: Faith Evangelical Lutheran Church, Emporia, Kansas, Kansas District
  • Koltz, Gary: Good Shepherd Lutheran Church, Lake Orion, Michigan, Michigan District
  • Krepel, Joshua: Bethlehem Lutheran Church, Delmar, New York, Atlantic District
  • Lally, Richard: Hope Lutheran Church, Des Moines, Iowa, Iowa West District
  • Llewellyn, Joseph: St. Paul Lutheran Church, Hubbard Lake, Michigan, Michigan District
  • Martinal, Timothy: Our Redeemer Lutheran Church, Wahoo, Nebraska, Nebraska District
  • May, George Michael: Lamb of God Lutheran Church, Lake Stevens, Washington, Northwest District
  • Meyer, Jonathan: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District
  • Murillo, David: St. Paul Lutheran Church, San Antonio, Texas, Texas District
  • Nguyen, Daniel: Southern District Board of Directors, Slidell, Louisiana, Southern District
  • Parker, Harrison: Anchorage Lutheran Church, Anchorage, Alaska, Northwest District
  • Peters, Matthew D.: Peace Lutheran Church, Sacramento, California, California-Nevada-Hawaii District
  • Pettit, Joshua: Our Redeemer Lutheran Church, Ocala, Florida, Florida-Georgia District
  • Potts, Daniel: Trinity Lutheran Church, Monroe, Michigan, Michigan District
  • Reinke, Joshua: St. John’s/Our Savior’s English Evangelical, Wright/McGregor, Minnesota, Minnesota North District
  • Reynolds, Stephen: Shepherd of the Coast Lutheran Church, Fort Lauderdale, Florida, Florida-Georgia District
  • Ross, Bernard: Immanuel Evangelical Lutheran Church, Altamont, Illinois, Central Illinois District
  • Rosse, Andrew: Christ the King Lutheran Church, Natchitoches, Louisiana, Southern District
  • Rusert, Joshua: Trinity Lutheran Church (Freistadt), Mequon, Wisconsin, South Wisconsin District
  • Rutherford, Stephen: Emmanuel Lutheran Church, Backus, Minnesota, Minnesota North District
  • Schaekel, Timothy: St. Paul’s Lutheran Church, Milaca, Minnesota, Minnesota North District
  • Schmidt, Micah: Living Branch Lutheran Church, North Branch, Minnesota, Minnesota North District
  • Taylor, Ryan: Our Savior Lutheran Church, Norfolk, Nebraska, Nebraska District
  • Thorson, Clint: Tree of Life Lutheran Church, Garland, Texas, Texas District
  • Wade, Jeffrey: St. John’s Lutheran Church, New Boston, Michigan, Michigan District
  • Wampfler, Jacob: Faith Lutheran Church, Topeka, Kansas, Kansas District
  • Warmbier, Matthew: The Lutheran Church of St. Paul, Graham, Washington, Northwest District
  • Wildauer, Weston: Good Shepherd Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri, Missouri District
  • Wilson, Andrew: Christ Evangelical Lutheran Church, Marshfield, Wisconsin, North Wisconsin District
  • Wingfield, William: Calvary Lutheran Church, Wellington, Kansas, Kansas District
  • Witt, Lucas: St. Peter’s Lutheran Church, St. Paul, Minnesota, Minnesota South District

 

Alternate Route

  • Cox, James: Zion Lutheran Church, Valley Park, Missouri, Missouri District
  • Hardin, David: St. Paul’s Ev. Lutheran Church, Woodland, California, California-Nevada-Hawaii District
  • Jonas, Scott: Alive in Christ Lutheran Church, Columbia, Missouri, Missouri District
  • Krumdieck, Gary: St. John’s Lutheran Church, Sutherlin, Oregon, Northwest District
  • Kurka, Gerald: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Stover, Missouri, Missouri District

 

Center for Hispanic Studies

  • Alzate, Edilberto: LINC North Texas, Dallas, Texas, Texas District
  • Hernández, Nelson: LINC Houston, Houston, Texas, Texas District
  • Méndez, Arturo: LINC Houston, Houston, Texas, Texas District
  • Mesones, Artidoro: CALL PENDING

 

Cross-cultural Ministry Center

Bohlmann, Eric: Grace Lutheran Church, Molalla, Oregon, Northwest District

 

Deaconess Assignment

Jones, Melissa: ASSIGNMENT PENDING
 

Calls Arranged Alphabetically by LCMS Districts 2014

 

Atlantic District

Krepel, Joshua: Bethlehem Lutheran Church, Delmar, New York

 

California-Nevada-Hawaii District

  • Hardin, David: St. Paul’s Evangelical Lutheran Church, Woodland, California
  • Peters, Matthew D.: Peace Lutheran Church, Sacramento, California

 

Central Illinois Distric

  • Bender, Douglas: St. Paul’s Lutheran Church, Decatur, Illinois
  • Ross, Bernard: Immanuel Evangelical Lutheran Church, Altamont, Illinois

 

Florida-Georgia District

  • Pettit, Joshua: Our Redeemer Lutheran Church, Ocala, Florida
  • Reynolds, Stephen: Shepherd of the Coast Lutheran Church, Fort Lauderdale, Florida

 

Indiana District

Barlau, Joseph: Redeemer Lutheran Church, Seymour, Indiana

 

Iowa West District

Lally, Richard: Hope Lutheran Church, Des Moines, Iowa

 

Kansas District

  • Holman, Raymond: Faith Evangelical Lutheran Church, Emporia, Kansas
  • Wampfler, Jacob: Faith Lutheran Church, Topeka, Kansas
  • Wingfield, William: Calvary Lutheran Church, Wellington, Kansas

 

Michigan District

  • Eden, Joel: Christ Our Savior Lutheran Church, Livonia, Michigan
  • Gerber, Anthony: Trinity Lutheran Church, St. Joseph, Michigan
  • Koltz, Gary: Good Shepherd Lutheran Church, Lake Orion, Michigan
  • Llewellyn, Joseph: St. Paul Lutheran Church, Hubbard Lake, Michigan
  • Potts, Daniel: Trinity Lutheran Church, Monroe, Michigan
  • Wade, Jeffrey: St. John’s Lutheran Church, New Boston, Michigan

 

Minnesota North District

  • Reinke, Joshua: St. John’s/Our Savior’s English Evangelical, Wright/McGregor, Minnesota
  • Rutherford, Stephen: Emmanuel Lutheran Church, Backus, Minnesota
  • Schaekel, Timothy: St. Paul’s Lutheran Church, Milaca, Minnesota
  • Schmidt, Micah: Living Branch Lutheran Church, North Branch, Minnesota

 

Minnesota South District

  • Bayless, Andrew: Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota
  • Grosskopf, Sol: Redemption Lutheran Church, Bloomington, Minnesota
  • Witt, Lucas: St. Peter’s Lutheran Church, St. Paul, Minnesota

 

Missouri District

  • Conrad, James: Faith Lutheran Church, Richmond, Missouri
  • Cox, James: Zion Lutheran Church, Valley Park, Missouri
  • Dehne, John: St. Andrew Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri
  • Jonas, Scott: Alive in Christ Lutheran Church, Columbia, Missouri
  • Kurka, Gerald: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Stover, Missouri
  • Wildauer, Weston: Good Shepherd Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri

 

Nebraska District

  • Hinrichs, Brett: St. Paul’s Lutheran Church, Cambridge, Nebraska
  • Martinal, Timothy: Our Redeemer Lutheran Church, Wahoo, Nebraska
  • Taylor, Ryan: Our Savior Lutheran Church, Norfolk, Nebraska

 

New Jersey District

Ankersen, Ryan: St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey

 

North Wisconsin District

  • Brandon, Kurt: Trinity Lutheran Church, Ironwood, Michigan
  • Wilson, Andrew: Christ Evangelical Lutheran Church, Marshfield, Wisconsin

 

Northwest District

  • Bohlmann, Eric (CMC): Grace Lutheran Church, Molalla, Oregon
  • Krumdieck, Gary: St. John’s Lutheran Church, Sutherlin, Oregon
  • May, George Michael: Lamb of God Lutheran Church, Lake Stevens, Washington
  • Parker, Harrison: Anchorage Lutheran Church, Anchorage, Alaska
  • Warmbier, Matthew: The Lutheran Church of St. Paul, Graham, Washington

 

Oklahoma District

Meyer, Jonathan: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma Oklahoma District

 

South Wisconsin District

Rusert, Joshua: Trinity Lutheran Church (Freistadt), Mequon, Wisconsin

 

Southeastern District

Borrasso, Matthew: Redeemer Evangelical Lutheran Church, Parkton, Maryland

 

Southern District

  • Nguyen, Daniel: Southern District Board of Directors, Slidell, Louisiana
  • Rosse, Andrew: Christ the King Lutheran Church, Natchitoches, Louisiana

 

Southern Illinois District

Hanson, Kale: Zion Lutheran Church, Bethalto, Illinois

 

Texas District

  • Alzate, Edilberto (CHS): LINC North Texas, Dallas, Texas
  • Bartholomew, Andrew: Alive in Christ Lutheran Church, Big Spring, Texas
  • Doering, Theodore: Faith Lutheran Church, Georgetown, Texas
  • Fraker, Timothy: Trinity Lutheran Church, Weatherford, Texas
  • Heckmann, Michael: St. Paul Lutheran Church, Plainview, Texas
  • Hernández, Nelson (CHS): LINC Houston, Houston, Texas
  • Méndez, Arturo (CHS): LINC Houston, Houston, Texas
  • Murillo, David: St. Paul Lutheran Church, San Antonio, Texas
  • Thorson, Clint: Tree of Life Lutheran Church, Garland, Texas

 

Call Pending

  • Fertitta, Patrick
  • Mesones, Artidoro (CHS)

 

Deaconess Assignment Pending

Jones, Melissa

 

This entry was posted in News.
Bookmark the permalink.