Concordia Seminary St. Louis Celebrates Vicarage & Deaconess Internship Assignments for 2014

Vicarages Arranged Alphabetically by Students’ Last Names 2014

 

  • Albers, Paul: Lutheran Church of Vestavia Hills, Vestavia Hills, Alabama, Southern District
  • Anas, Timothy: First Immanuel Lutheran Church, Chicago, Illinois, Northern Illinois District
  • Archer, Adam: Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin, South Wisconsin District
  • Berauer, Peter: Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois, Northern Illinois District
  • Bodin, Daniel: Peace Lutheran Church, Antigo, Wisconsin, North Wisconsin District
  • Bolling, Gerard: Bethlehem Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
  • Bueltmann, Aaron: Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland, Southeastern District
  • Burdette, Paul: Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District
  • Burgess, Jeffrey: Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District
  • Carnehl, Adam: Immanuel Lutheran Church, Saint Charles, Missouri, Missouri District
  • Carter, Tyler: Immanuel Lutheran Church, Grand Rapids, Michigan, Michigan District
  • Cave, Andrew: Hanover Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri, Missouri District
  • Chandler, Christopher: Immanuel Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
  • Demski, Merritt: Immanuel Lutheran Church, Waterloo, Illinois, Southern Illinois District
  • Dobler, Michael: First Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee, Mid-South District
  • Douglas, Matthew: Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri, Missouri District
  • Duerr, Ryan: Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska, Nebraska District
  • Duff, Kevin: Redeemer Lutheran Church, Peoria, Illinois, Central Illinois District
  • Fisher, Alexander: Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia, Southeastern District
  • Fitch, Josiah: St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama, Southern District
  • Gearig, Mark: Holy Cross Lutheran Church, North Canton, Ohio, Ohio District
  • Gibbons, Nikolai: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan, Michigan District
  • Glenn, Micah: Ascension Lutheran Church, Huntsville, Alabama, Southern District
  • Gorby, Daniel: Timothy Lutheran Church, Council Bluffs, Iowa, Iowa West District
  • Gulseth, Matthew: St. John’s Lutheran Church, Arnold, Missouri, Missouri District
  • Harris, Mark: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District
  • Harriss, Mark: St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois, Central Illinois District
  • Hauan, Eric: St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York, Eastern District
  • Her, Richard: St. Matthew Lutheran Church & Hmong Mission, Eau Claire, Wisconsin, North Wisconsin District
  • Hopf, Lee: Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District
  • Howe, Andrew: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Boca Raton, Florida, Florida-Georgia District
  • Howell, Christopher: St. Stephen Lutheran Church, Liberty, Missouri, Missouri District
  • Hunsaker, Mark: Praise & Worship Lutheran Church, Branson, Missouri, Missouri District
  • Jones, Robert: Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas, Kansas District
  • Jung, Christopher: Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia, Southeastern District
  • Kuehne, Jonathan: Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota, Minnesota South District
  • Kumfer, Justin: St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey, New Jersey District
  • Kunze, Seth: The Point Lutheran Church, Knoxville, Tennessee, Mid-South District
  • Luckemeyer, Joel: Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District
  • Maconachy, Samuel: Resurrection Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
  • Matheny, Adam: Lutheran Church of the Resurrection, Garden City, New York, Atlantic District
  • McCarthy, Christopher: Zion Lutheran Church, Bridgeville, Pennsylvania, Eastern District
  • McGinley, David: LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas, Mid-South District
  • Merz, Daniel: Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana, Indiana District
  • Micheel, Benjamin: St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida, SELC District
  • Neugebauer, Kirk: Immanuel Lutheran Church, Wentzville, Missouri, Missouri District
  • Nietubicz, Christopher: St. Paul Lutheran Church, Saint Joseph, Missouri, Missouri District
  • Nimmo, Cody: Mt. Calvary Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District
  • Obermann, Joshua: Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida, Florida-Georgia District
  • Obermann, Eric: Zion Evangelical Lutheran Church, Pierce, Nebraska, Nebraska District
  • Okwir, Jacob: Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee, Mid-South District
  • Pennington, Shea: Hope Lutheran Church, Plant City, Florida, Florida-Georgia District
  • Petzold, Jonathan: Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan, Michigan District
  • Polzin, Joseph: St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District
  • Ray, Kevin: St. Paul Lutheran Church, Concordia, Missouri, Missouri District
  • Roehrig, Ryan: Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas, Texas District
  • Roma, Stephan: St. Paul Lutheran Church, San Diego, California, Pacific Southwest District
  • Roth, Timothy: Our Redeemer Lutheran Church, Wichita Falls, Texas, Texas District
  • Satkowiak, Brett: Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District
  • Scheck, Nathan: Resurrection Lutheran Church, Cary, North Carolina, Southeastern District
  • Schiemann, Matthew: Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas, Kansas District
  • Sommer, Christopher: Abiding Savior Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
  • Theiss, Benjamin: Our Redeemer Lutheran Church, Herington, Kansas, Kansas District
  • Thomson, Kevin: Mt. Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia, Florida-Georgia District
  • Tomesch, Jordan: Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado, Rocky Mountain District
  • Trempala, Daniel: Our Savior Lutheran Church, Saint Charles, Missouri, Missouri District
  • Troxel, Christopher: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District
  • Vang, Daniel: Trinity Evangelical Lutheran Church, Freistadt (Mequon), Wisconsin, South Wisconsin District
  • Viggers, David: Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri, Missouri District
  • Walston, Robert: Christ Memorial Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
  • Winter, Kyle: The Church at Creston-Lutheran, Kalispell, Montana, Montana District
  • Xiong, Doua: St. Paul Lutheran Church, Merced, California, California-Nevada-Hawaii District

 

Alternate Route

  • Beuster, Alan: Hope Lutheran Church, Granite City, Illinois, Southern Illinois District
  • Carlson, Jeffrey: Trinity Lutheran Church, Fort Lauderdale, Florida, Florida-Georgia District
  • Henze, Richard “Scott”: Our Redeemer Lutheran Church, Clinton, Mississippi, Southern District
  • McCarty, David: Emmanuel Lutheran Church, Britton, Michigan, Michigan District
  • Roth, David: Zion/Mt. Calvary Lutheran Church, Owensville/Belle, Missouri, Missouri District
  • Swanson, Timothy: Rib Mountain Lutheran Church, Wausau, Wisconsin, North Wisconsin District
  • Weider, Michael: Memorial Lutheran Church, Katy, Texas, Texas District

 

Deaconess Interns

  • Hokana, Katherine: Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District
  • Lustila, Holly: Eternal Shepherd Lutheran Church, Seneca, South Carolina, Southeastern District

 

Center for Hispanic Studies (CHS)

Pagan, Herminio: Hope of Life Lutheran Church, Naples, Florida, Florida-Georgia District

 

Cross-Cultural Ministry Center (CMC)

Norton, Timothy: Shepherd of the Valley Lutheran Church, Navajo, New Mexico, Rocky Mountain District

 

Ethnic Immigrant Institute of Theology (EIIT)

  • Abid, Ejaz: St. Matthew Lutheran Church, Albany, New York, Atlantic District
  • Charelus, Saint: Amigos en Cristo Lutheran Church, Immokalee, Florida, Florida-Georgia District
  • Torea, Eduardo: St. Paul Lutheran Church, Plano, Texas, Texas District

Vicarages Arranged Alphabetically by LCMS District 2014

 

Atlantic District

  • Abid, Ejaz (EIIT): St. Matthew Lutheran Church, Albany, New York
  • Matheny, Adam: Lutheran Church of the Resurrection, Garden City, New York

 

Central Illinois District

  • Duff, Kevin: Redeemer Lutheran Church, Peoria, Illinois
  • Harriss, Mark: St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois
  • Nimmo, Cody: Mt. Calvary Lutheran Church, Decatur, Illinois

 

California-Nevada-Hawaii District

Xiong, Doua: St. Paul Lutheran Church, Merced, California

 

Eastern District

  • Hauan, Eric: St. John’s Lutheran Church, Orchard Park, New York
  • McCarthy, Christopher: Zion Lutheran Church, Bridgeville, Pennsylvania

 

Florida-Georgia District

  • Carlson, Jeffrey: Trinity Lutheran Church, Fort Lauderdale, Florida
  • Charelus, Saint (EIIT): Amigos en Cristo Lutheran Church, Immokalee, Florida
  • Harris, Mark: Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida
  • Howe, Andrew: St. Paul Evangelical Lutheran Church, Boca Raton, Florida
  • Obermann, Joshua: Bethlehem Lutheran Church, Jacksonville Beach, Florida
  • Pagan, Herminio (CHS): Hope of Life Lutheran Church, Naples, Florida
  • Pennington, Shea: Hope Lutheran Church, Plant City, Florida
  • Thomson, Kevin: Mt. Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia

 

Indiana District

Merz, Daniel: Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana

 

Iowa West District

Gorby, Daniel: Timothy Lutheran Church, Council Bluffs, Iowa

 

Kansas District

  • Jones, Robert: Beautiful Savior Lutheran Church, Olathe, Kansas
  • Schiemann, Matthew: Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas
  • Theiss, Benjamin: Our Redeemer Lutheran Church, Herington, Kansas

 

Mid-South District

  • Dobler, Michael: First Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee
  • Kunze, Seth: The Point Lutheran Church, Knoxville, Tennessee
  • McGinley, David: LakePointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas
  • Okwir, Jacob: Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee

 

Michigan District

  • Carter, Tyler: Immanuel Lutheran Church, Grand Rapids, Michigan
  • Gibbons, Nikolai: Immanuel Lutheran Church, Macomb, Michigan
  • McCarty, David: Emmanuel Lutheran Church, Britton, Michigan
  • Petzold, Jonathan: Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan
  • Polzin, Joseph: St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan

 

Minnesota South District

  • Kuehne, Jonathan: Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota
  • Satkowiak, Brett: Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota

 

Missouri District

  • Bolling, Gerard: Bethlehem Lutheran Church, St. Louis, Missouri
  • Burdette, Paul: Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri
  • Carnehl, Adam: Immanuel Lutheran Church, Saint Charles, Missouri
  • Cave, Andrew: Hanover Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri
  • Chandler, Christopher: Immanuel Lutheran Church, St. Louis, Missouri
  • Douglas, Matthew: Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri
  • Gulseth, Matthew: St. John’s Lutheran Church, Arnold, Missouri
  • Hokana, Katherine: Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District
  • Howell, Christopher: St. Stephen Lutheran Church, Liberty, Missouri
  • Hunsaker, Mark: Praise & Worship Lutheran Church, Branson, Missouri
  • Luckemeyer, Joel: Salem Lutheran Church, Affton, Missouri
  • Maconachy, Samuel: Resurrection Lutheran Church, St. Louis, Missouri
  • Neugebauer, Kirk: Immanuel Lutheran Church, Wentzville, Missouri
  • Nietubicz, Christopher: St. Paul Lutheran Church, Saint Joseph, Missouri
  • Ray, Kevin: St. Paul Lutheran Church, Concordia, Missouri
  • Roth, David: Zion/Mt. Calvary Lutheran Church, Owensville/Belle, Missouri
  • Sommer, Christopher: Abiding Savior Lutheran Church, St. Louis, Missouri
  • Trempala, Daniel: Our Savior Lutheran Church, Saint Charles, Missouri
  • Viggers, David: Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri
  • Walston, Robert: Christ Memorial Lutheran Church, St. Louis, Missouri

 

Montana District

Winter, Kyle: The Church at Creston-Lutheran, Kalispell, Montana

 

Nebraska District

  • Duerr, Ryan: Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska
  • Obermann, Eric: Zion Evangelical Lutheran Church, Pierce, Nebraska

 

Northern Illinois District

  • Anas, Timothy: First Immanuel Lutheran Church, Chicago, Illinois
  • Berauer, Peter: Immanuel Lutheran Church, Elmhurst, Illinois

 

New Jersey District

Kumfer, Justin: St. Paul Lutheran Church, Flemington, New Jersey

 

North Wisconsin District

  • Bodin, Daniel: Peace Lutheran Church, Antigo, Wisconsin
  • Her, Richard: St. Matthew Lutheran Church & Hmong Mission, Eau Claire, Wisconsin
  • Hopf, Lee: Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin
  • Swanson, Timothy: Rib Mountain Lutheran Church, Wausau, Wisconsin

 

Ohio District

Gearig, Mark: Holy Cross Lutheran Church, North Canton, Ohio

 

Oklahoma District

Troxel, Christopher: Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma

 

Pacific Southwest District

Roma, Stephan: St. Paul Lutheran Church, San Diego, California

 

Rocky Mountain District

  • Norton, Timothy (CMC): Shepherd of the Valley Lutheran Church, Navajo, New Mexico
  • Tomesch, Jordan: Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado

 

Southeastern District

  • Bueltmann, Aaron: Immanuel Lutheran Church, Baltimore, Maryland
  • Fisher, Alexander: Living Savior Lutheran Church, Fairfax Station, Virginia
  • Jung, Christopher: Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia
  • Lustila, Holly: Eternal Shepherd Lutheran Church, Seneca, South Carolina, Southeastern District
  • Scheck, Nathan: Resurrection Lutheran Church, Cary, North Carolina

 

SELC District

Micheel, Benjamin: St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida

 

Southern Illinois District

  • Beuster, Alan: Hope Lutheran Church, Granite City, Illinois
  • Burgess, Jeffrey: Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois
  • Demski, Merritt: Immanuel Lutheran Church, Waterloo, Illinois

 

Southern District

  • Albers, Paul: Lutheran Church of Vestavia Hills, Vestavia Hills, Alabama
  • Fitch, Josiah: St. Mark’s Lutheran Church, Elberta, Alabama
  • Glenn, Micah: Ascension Lutheran Church, Huntsville, Alabama
  • Henze, Richard “Scott”: Our Redeemer Lutheran Church, Clinton, Mississippi

 

South Wisconsin District

  • Archer, Adam: Trinity Lutheran Church, Howards Grove, Wisconsin
  • Vang, Daniel: Trinity Evangelical Lutheran Church, Freistadt (Mequon), Wisconsin

 

Texas District

  • Roehrig, Ryan: Cross Lutheran Church, New Braunfels, Texas
  • Roth, Timothy: Our Redeemer Lutheran Church, Wichita Falls, Texas
  • Torea, Eduardo (EIIT): St. Paul Lutheran Church, Plano, Texas
  • Weider, Michael: Memorial Lutheran Church, Katy, Texas

 

This entry was posted in News.
Bookmark the permalink.