Concordia Seminary Newsroom

Concordia Seminary Newsroom and Press Releases

Concordia Seminary, St. Louis Announces 2008 Spring Calls and Vicarage and Deaconess Internship Assignments

2008 Spring Calls
Tuesday, April 22, 2008
Arranged Alphabetically by Student’s Last Name

Ahlman, Timothy – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado, Rocky Mountain District
Anderson, Robert – St. John Lutheran Church, Mansfield, Texas, Texas District
Asbury, Christopher – Grace Lutheran Church, Norfolk, Nebraska, Nebraska District
Bahr, Benjamin – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana, Southern District
Bahr, Michael – Christ/Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Winchester/Arenzville/Bluffs, Illinois, Central Illinois District
Baker, William (DELTO) – Good Shepherd Lutheran Church, Yucaipa, California, Pacific Southwest District
Behnke, Timothy – River of Faith Mission, Waterville, Ohio, Ohio District
Benham, John – Advent Lutheran Church, Chapel Hill, North Carolina, Southeastern District
Bernau, Joshua – Hope Lutheran Church, Hastings, Minnesota, English District
Biebighauser, Mark – Ascension of Christ Lutheran Church, Beverly Hills, Michigan, English District
Birkholz, Mark – Faith Lutheran Church, Oak Lawn, Illinois, Northern Illinois District
Bitz, Michael – Immanuel Lutheran Church, Walker, Minnesota, Minnesota North District
Bobby, Samuel – Messiah Lutheran Church, Beloit, Wisconsin, South Wisconsin District
Bonine, Jonathan – Zion Lutheran Church, Downs, Kansas, Kansas District
Brandt, Joel – Trinity Lutheran Church, Wausau, Wisconsin, North Wisconsin District
Brown, Brad – Grace Lutheran Church, DeWitt, Iowa, Iowa District East
Buchholz, Nicholas – Call Pending
Buth, Kenneth – Trinity Lutheran Church, Sulphur, Louisiana, Southern District
Cofer, Michael – Hope Lutheran Church, Virginia Beach, Virginia, Southeastern District
Corson, David – Lutherans in Jewish Evangelism, St. Louis, Missouri, Missouri District
Countryman, Troy – St. John Lutheran Church, Mattoon, Illinois, Central Illinois District
Cruz, Evelio (CHS) – Hispanic Missionary at Large, Austin, Texas, Texas District
Danner, Martin – St. Paul Lutheran Church, Fort Worth, Texas, Texas District
Deen, Keffie – Lutheran High School North, St. Louis, Missouri, Missouri District
DeMik, Stephen – Holy Trinity Lutheran Church, Covington, Louisiana, Southern District
DeSanto, Steven – Call Pending
Detrie, Jace – Athens Lutheran Church, Athens, Tennessee, Mid-South District
Dilbeck, Timothy – Call Pending
Dolby, Benjamin – Resurrection Lutheran Church, Newport News, Virginia, Southeastern District
Donaldson, Robert – St. John’s Lutheran Church, West Bend, Wisconsin, South Wisconsin District
Eddy, Daniel – Christ Lutheran Church, Scituate, Massachusetts, New England District
Edwards, Eric – Christ the Life Lutheran Church, Waukesha, Wisconsin, South Wisconsin District
Eggleston, Joseph – Peace in Christ Lutheran Church, Walkersville, Maryland, Southeastern District
Eichhorn, Arthur – Call Pending
Estes, Eric – Redeemer Lutheran Church, Columbus, Georgia, Florida-Georgia District
Fenster, Kevin – Immanuel Lutheran Church, Sandy, Oregon, Northwest District
Ferry, Charles – St. Mark’s Lutheran Church, West Bloomfield, Michigan, Michigan District
Ficken, Paul – St. Andrew Lutheran Church, Rockton, Illinois, Northern Illinois District
Fouts, Bart – Trinity Lutheran Church, Hebron, Nebraska, Nebraska District
Francik, Brian – St. Peter Lutheran Church, Deshler, Nebraska District
Francik, Doug (DELTO) – Call Pending
Francisco, Benjamin – Call Pending
Futrell, Richard – Shepherd of the Hills Lutheran Church, Kimberling City, Missouri, Missouri District
Galligar, Patrick – St. Peter’s Lutheran Church, Columbus, Indiana, Indiana District
Gauger, William – St. John Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District
Gies, Bryan – Zion Lutheran Church, Pawnee City, Nebraska, Nebraska District
Gipson, Russ – Christ the Shepherd Lutheran Church, Alpharetta, Georgia, English District
Gledhill, Eric – Lutheran Church of Webster Gardens, Webster Groves, Missouri, Missouri District
Glowinski, James – St. Paul’s Lutheran Church, Susanville, California, California-Nevada-Hawaii District
Hall, Michael – Trinity Lutheran Church, Exeter, California, California-Nevada-Hawaii District
Hatcher, Joshua – St. Paul Lutheran Church, Annapolis, Maryland, Southeastern District
Henn, Michael – Trinity Lutheran Church, Hicksville, New York, Atlantic District
Hofacker, Peter – Call Pending
Hoffman, Brandt – Zion Lutheran Church, Anchorage, Alaska, Northwest District
Honeycutt, Ryan – Redeemer Lutheran Church, Cuyahoga Falls, Ohio, Ohio District
Hoyer, Benjamin – Holy Cross Lutheran Church, Lake Mary, Florida, SELC District
Huebner, Michael – Christ the King Lutheran Church, Spencer, Iowa, Iowa District West
Huenink, James – St. James Lutheran Church, Chicago, Illinois, Northern Illinois District
Jacob, Luke – Pentecost Lutheran Church, Racine, Wisconsin, SELC District
Jennings, Matthew – Good Shepherd Lutheran Church, Yucca Valley, California, Pacific Southwest District
Johnson, Gene – Grace Lutheran Church, Port St. Lucie, Florida, Florida-Georgia District
Jung, David (CCMC) – Call Pending
Karg, Rory – Immanuel Lutheran Church, Olivette, Missouri, Missouri District
Kennedy, Chris – Shepherd of the Hills Lutheran Church, San Antonio, Texas, Texas District
Kletke, Daniel – St. John’s Lutheran Church, Pembroke, Ontario, Canada, English District
Kohl, Matthew – Call Pending
Kramer, Thomas – Hope Lutheran Church, Mount Carmel, Illinois, Southern Illinois District
Krause, Jason – Cross of Christ Lutheran Church, Bountiful, Utah, Rocky Mountain District
Krupsky, Justin – Trinity Lutheran Church, Utica, Michigan, Michigan District
Lail, Robert – Concordia Publishing House, St. Louis, Missouri, Missouri District
Laughridge, Justin – First Lutheran Church, El Cajon, California, English District
Ledlow, Landon – Prince of Peace Lutheran Church, Carrollton, Texas, Texas District
Lehenbauer, Carl – Trinity Lutheran Church, Freistadt, Wisconsin, South Wisconsin District
Lieske, Christopher – St. Paul Lutheran Church, Montevideo, Minnesota, Minnesota North District
Lowe, Joshua – Call Pending
Maanum, Edward – Call Pending
Martens, Dennis – Christ Lutheran Church, Remsen, Iowa, Iowa District West
Martin, Brandon – St. Stephen’s Lutheran Church, Hickory, North Carolina, Southeastern District
May, Jacob – Emmanuel Lutheran Church, Hampton, Virginia, Southeastern District
McBurney, David – Abiding Savior Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
McClelland, Phillip – Peace Lutheran Church, Galloway, New Jersey, SELC District
McCloskey, David – Zion Lutheran Church, Harbor Beach, Michigan, Michigan District
McReynolds, Kevin – St. Paul Lutheran Church, Central City, Nebraska, Nebraska District
Menz, Andrew – Salem Lutheran Church, Coloma, Michigan, Michigan District
Merker, Michael – Resurrection Lutheran Church, Cary, North Carolina, Southeastern District
Miller, William – Grace Lutheran Church, Knoxville, Tennessee, Mid-South District
Mittwede, Richard – King of Kings Lutheran Church, Round Rock, Texas, Texas District
Moldenhauer, Joshua – Call Pending
Moorman, Seth (CCMC) – Call Pending
Morfitt, David – Call Pending
Morris, George – Faith Lutheran Church, Bay City, Michigan, Michigan District
Mortenson, Matthew – Faith Lutheran Church, Humboldt, Nebraska, Nebraska District
Moyer, Gregory – St. Mark Lutheran Church, Omaha, Nebraska, Nebraska District
Mueller, Stephen – St. James Lutheran Church, Quincy, Illinois, Central Illinois District
Myers, Cashius – Hales Corners/Peace Lutheran Church, Racine, Wisconsin, English District
Nelson, Paul – First Lutheran Church, Camarillo, California, Pacific Southwest District
Neugebauer, Aaron – Beautiful Savior Lutheran Church, Lehigh Acres, Florida, Florida-Georgia District
Newton, Steven – Grace Lutheran Church, Canton, Michigan, Michigan District
Niermann, Scott – Call Pending
Niles, John – St. Paul Lutheran Church, Concordia, Missouri, Missouri District
Parvey, Adam – Redeemer Lutheran Church, Springfield, Missouri, Missouri District
Patton, Steven – Lutheran Church of the Risen Savior, Green Valley, Arizona, English District
Prauner, Gregory – Bethlehem Lutheran Church, Ridgewood, New Jersey, New Jersey District
Prugh, Daniel – First Lutheran Church, Gainesville, Florida, Florida-Georgia District
Putnam, Aaron – Good Shepherd Lutheran Church, Hayward, California, California-Nevada-Hawaii District
Rathje, John – Christ in the City Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
Rhoads, Mark – Christ Our Savior Lutheran Church, Loudon, Tennessee, Mid-South District
Rickman, Arthur – Christ/Nazareth Lutheran Churches, Dundalk/Highlandtown, Maryland, Southeastern District
Rienstra, J. Trey – Our Savior Lutheran Church, Centerville, Texas, Texas District
Roberts, Guy – St. John’s Lutheran Church, West Bend, Wisconsin, South Wisconsin District
Roberts, Scott – Call Pending
Rockett, Dennis (DELTO) – Holy Cross Lutheran Church, Mahwah, New Jersey, New Jersey District
Roloff, Robb – Emanuel Lutheran Church, Tipton, Indiana, Indiana District
Rork, Alan (DIT) – Missionary at Large to the Deaf, Fort Wayne, Indiana, Indiana District
Sage, Jeffery – Our Savior Lutheran Church, Brownsdale, Minnesota, Minnesota South District
Sansom, James – St. Mark’s Lutheran Church, Wausau, Wisconsin, North Wisconsin District
Schellhas, Aaron – Christ Lutheran Church, Peoria, Illinois, Central Illinois District
Schilling, Matthew – St. Peter’s Lutheran Church, Conover, North Carolina, Southeastern District
Scheler, Jason (DELTO) – Living Faith Lutheran Church, Marine City, Michigan, Michigan District
Schloeman, Karl – Faith Lutheran Church, Cottonwood, Arizona, Pacific Southwest District
Schneider, Matthew – St. John Lutheran Church, Lincoln, Kansas, Kansas District
Schneider, Richard – Emmanuel Lutheran Church, Kettering, Ohio, Ohio District
Schoech, Eric – Ascension Lutheran Church, Tucson, Arizona, English District
Schuler, Karl – Cross Point Lutheran Church, Katy, Texas, Texas District
Schulze, Mark – Immanuel Lutheran Church, Twin Falls, Idaho, Northwest District
Simmons, Patrick – Christ Lutheran Church, Shakopee, Minnesota, Minnesota South District
Smith Gordon – Peace Lutheran Church, Prairie Grove, Arkansas, Mid-South District
Sprengle, James – Ascension Lutheran Church, Portland, Oregon, Northwest District
Stavig, Wendell – St. John’s Lutheran Church, Omaha, Nebraska, Nebraska District
Steensma, Richard – Timothy Lutheran Church, Blue Springs, Missouri, Missouri District
Stites, Jonathan – Call Pending
Stockmeyer, Michael – Grace/St. Peter Lutheran Churches, Platte Center/Humphrey, Nebraska, Nebraska District
Stogdill, James (DELTO) – Messiah Lutheran Church, Johnston, Iowa, Iowa District West
Stuhr, Lloyd – First Lutheran Church – Plattsmouth, Nebraska, Nebraska District
Sundquist, Robert – Abiding Savior Lutheran Church, Lake Forest, California, Pacific Southwest District
Theilen, Joshua – Trinity Lutheran Church, Hoyleton, Illinois, Southern Illinois District
Thomas, Brad – Lutheran Senior Services, Meridian Village, St. Louis, Missouri, Missouri District
Troester, Russel – St. Michael’s Lutheran Church, Bloomington, Minnesota, Minnesota South District
Trunkhill, Chad – Lutheran Church of the Resurrection, St. Louis, Missouri, Missouri District
Undlin, Paul – Hosanna-Tabor Lutheran Church, Redford Township, Michigan, Michigan District
Vasilyev, Sergey – Call Pending
Waldvogel, Christopher – Beautiful Savior Lutheran Church, Fargo, North Dakota, North Dakota District
Weber, Daniel – Christ the King Lutheran Church, Coeur d’Alene, Idaho, Northwest District
Weeks, Peter – Zion Lutheran Church, Fort Myers, Florida, Florida-Georgia District
Weispfennig, Steven – St. John’s Lutheran Church, Yankton, South Dakota, South Dakota District
Weiss, William – Immanuel Lutheran Church, Lidderdale, Iowa, Iowa District West
Williams, Brian Scott – Lake Pointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas, Mid-South District
Wilson, Jeffrey – Call Pending
Wood, Christian – Hales Corners/Ebenezer Lutheran Church, Milwaukee, Wisconsin, English District
Wurm, Matthew – Trinity Lutheran Church, Bemidji, Minnesota, Minnesota North District
Yee, Travis – Call Pending
Zellmer, Robert – Holy Trinity Lutheran Church, Farnhamville, Iowa, Iowa District West

Deaconess Candidates
Ahlman, Elizabeth – Call Pending
Guerrero, Luz – Call Pending
Hesson, Ashley – Call Pending
Lindgren, Rachel – Call Pending
Sacco, Sarah – Call Pending

CHS = Center for Hispanic Studies
DELTO = Distance Education Leading To Ordination
DIT = Deaf Institute of Theology
CCMC = Cross Cultural Ministry Center

2008 Spring Calls
Tuesday, April 22, 2008
Arranged Alphabetically by LCMS District

Atlantic District
Henn, Michael – Trinity Lutheran Church, Hicksville, New York

California-Nevada-Hawaii District
Glowinski, James – St. Paul’s Lutheran Church, Susanville, California
Hall, Michael – Trinity Lutheran Church, Exeter, California
Putnam, Aaron – Good Shepherd Lutheran Church, Hayward, California

Central Illinois District
Bahr, Michael – Christ/Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Winchester/Arenzville/Bluffs, Illinois
Countryman, Troy – St. John Lutheran Church, Mattoon, Illinois
Gauger, William – St. John Lutheran Church, Decatur, Illinois
Mueller, Stephen – St. James Lutheran Church, Quincy, Illinois
Schellhas, Aaron – Christ Lutheran Church, Peoria, Illinois

English District
Bernau, Joshua – Hope Lutheran Church, Hastings, Minnesota
Biebighauser, Mark – Ascension of Christ Lutheran Church, Beverly Hills, Michigan
Gipson, Russ – Christ the Shepherd Lutheran Church, Alpharetta, Georgia
Kletke, Daniel – St. John’s Lutheran Church, Pembroke, Ontario, Canada
Laughridge, Justin – First Lutheran Church, El Cajon, California
Myers, Cashius – Hales Corners/Peace Lutheran Church, Racine, Wisconsin
Patton, Steven – Lutheran Church of the Risen Savior, Green Valley, Arizona
Schoech, Eric – Ascension Lutheran Church, Tucson, Arizona
Wood, Christian – Hales Corners/Ebenezer Lutheran Church, Milwaukee, Wisconsin

Florida-Georgia District
Estes, Eric – Redeemer Lutheran Church, Columbus, Georgia
Johnson, Gene – Grace Lutheran Church, Port St. Lucie, Florida
Neugebauer, Aaron – Beautiful Savior Lutheran Church, Lehigh Acres, Florida
Prugh, Daniel – First Lutheran Church, Gainesville, Florida
Weeks, Peter – Zion Lutheran Church, Fort Myers, Florida

Indiana District
Galligar, Patrick – St. Peter’s Lutheran Church, Columbus, Indiana
Roloff, Robb – Emanuel Lutheran Church, Tipton, Indiana
Rork, Alan (DIT) – Missionary at Large to the Deaf, Fort Wayne, Indiana

Iowa District East
Brown, Brad – Grace Lutheran Church, DeWitt, Iowa

Iowa District West
Huebner, Michael – Christ the King Lutheran Church, Spencer, Iowa
Martens, Dennis – Christ Lutheran Church, Remsen, Iowa
Stogdill, James (DELTO) – Messiah Lutheran Church, Johnston, Iowa
Weiss, William – Immanuel Lutheran Church, Lidderdale, Iowa
Zellmer, Robert – Holy Trinity Lutheran Church, Farnhamville, Iowa

Kansas District
Bonine, Jonathan – Zion Lutheran Church, Downs, Kansas
Schneider, Matthew – St. John Lutheran Church, Lincoln, Kansas

Michigan District
Ferry, Charles – St. Mark’s Lutheran Church, West Bloomfield, Michigan
Krupsky, Justin – Trinity Lutheran Church, Utica, Michigan
McCloskey, David – Zion Lutheran Church, Harbor Beach, Michigan
Menz, Andrew – Salem Lutheran Church, Coloma, Michigan
Morris, George – Faith Lutheran Church, Bay City, Michigan
Newton, Steven – Grace Lutheran Church, Canton, Michigan
Scheler, Jason (DELTO) – Living Faith Lutheran Church, Marine City, Michigan
Undlin, Paul – Hosanna-Tabor Lutheran Church, Redford Township, Michigan

Mid-South District
Detrie, Jace – Athens Lutheran Church, Athens, Tennessee
Miller, William – Grace Lutheran Church, Knoxville, Tennessee
Rhoads, Mark – Christ Our Savior Lutheran Church, Loudon, Tennessee
Smith, Gordon – Peace Lutheran Church, Prairie Grove, Arkansas
Williams, Brian Scott – Lake Pointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas

Minnesota North District
Bitz, Michael – Immanuel Lutheran Church, Walker, Minnesota
Lieske, Christopher – St. Paul Lutheran Church, Montevideo, Minnesota
Wurm, Matthew – Trinity Lutheran Church, Bemidji, Minnesota

Minnesota South District
Sage, Jeffery – Our Savior Lutheran Church, Brownsdale, Minnesota
Simmons, Patrick – Christ Lutheran Church, Shakopee, Minnesota
Troester, Russel – St. Michael’s Lutheran Church, Bloomington, Minnesota

Missouri District
Corson, David – Lutherans in Jewish Evangelism, St. Louis, Missouri
Deen, Keffie – Lutheran High School North, St. Louis, Missouri
Futrell, Richard – Shepherd of the Hills Lutheran Church, Kimberling City, Missouri
Gledhill, Eric – Lutheran Church of Webster Gardens, Webster Groves, Missouri
Karg, Rory – Immanuel Lutheran Church, Olivette, Missouri
Lail, Robert – Concordia Publishing House, St. Louis, Missouri
McBurney, David – Abiding Savior Lutheran Church, St. Louis, Missouri
Niles, John – St. Paul Lutheran Church, Concordia, Missouri
Parvey, Adam – Redeemer Lutheran Church, Springfield, Missouri
Rathje, John – Christ in the City Lutheran Church, St. Louis, Missouri
Steensma, Richard – Timothy Lutheran Church, Blue Springs, Missouri
Thomas, Brad – Lutheran Senior Services, Meridian Village, St. Louis, Missouri
Trunkhill, Chad – Lutheran Church of the Resurrection, St. Louis, Missouri

Nebraska District
Asbury, Christopher – Grace Lutheran Church, Norfolk, Nebraska
Fouts, Bart – Trinity Lutheran Church, Hebron, Nebraska
Francik, Brian – St. Peter Lutheran Church, Deshler, Nebraska
Gies, Bryan – Zion Lutheran Church, Pawnee City, Nebraska
McReynolds, Kevin – St. Paul Lutheran Church, Central City, Nebraska
Mortenson, Matthew – Faith Lutheran Church, Humboldt, Nebraska
Moyer, Gregory – St. Mark Lutheran Church, Omaha, Nebraska
Stavig, Wendell – St. John’s Lutheran Church, Omaha, Nebraska
Stockmeyer, Michael – Grace/St. Peter Lutheran Churches, Platte Center/Humphrey, Nebraska
Stuhr, Lloyd – First Lutheran Church, Plattsmouth, Nebraska

New England District
Eddy, Daniel – Christ Lutheran Church, Scituate, Massachusetts

New Jersey District
Prauner, Gregory – Bethlehem Lutheran Church, Ridgewood, New Jersey
Rockett, Dennis (DELTO) – Holy Cross Lutheran Church, Mahwah, New Jersey

North Dakota District
Waldvogel, Christopher – Beautiful Savior Lutheran Church, Fargo, North Dakota

North Wisconsin District
Brandt, Joel – Trinity Lutheran Church, Wausau, Wisconsin
Sansom, James – St. Mark’s Lutheran Church, Wausau, Wisconsin

Northern Illinois District
Birkholz, Mark – Faith Lutheran Church, Oak Lawn, Illinois
Ficken, Paul – St. Andrew Lutheran Church, Rockton, Illinois
Huenink, James – St. James Lutheran Church, Chicago, Illinois

Northwest District
Fenster, Kevin – Immanuel Lutheran Church, Sandy, Oregon
Hoffman, Brandt – Zion Lutheran Church, Anchorage, Alaska
Schulze, Mark – Immanuel Lutheran Church, Twin Falls, Idaho
Sprengle, James – Ascension Lutheran Church, Portland, Oregon
Weber, Daniel – Christ the King Lutheran Church, Coeur d’Alene, Idaho

Ohio District
Behnke, Timothy – River of Faith Mission, Waterville, Ohio
Honeycutt, Ryan – Redeemer Lutheran Church, Cuyahoga Falls, Ohio
Schneider, Richard – Emmanuel Lutheran Church, Kettering, Ohio

Pacific Southwest District
Baker, William (DELTO) – Good Shepherd Lutheran Church, Yucaipa, California
Jennings, Matthew – Good Shepherd Lutheran Church, Yucca Valley, California
Nelson, Paul – First Lutheran Church, Camarillo, California
Schloeman, Karl – Faith Lutheran Church, Cottonwood, Arizona
Sundquist, Robert – Abiding Savior Lutheran Church, Lake Forest, California

Rocky Mountain District
Ahlman, Timothy – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado
Krause, Jason – Cross of Christ Lutheran Church, Bountiful, Utah

SELC District
Hoyer, Benjamin – Holy Cross Lutheran Church, Lake Mary, Florida
Jacob, Luke – Pentecost Lutheran Church, Racine, Wisconsin
McClelland, Philip – Peace Lutheran Church, Galloway, New Jersey

South Dakota District
Weispfennig, Steven – St. John’s Lutheran Church, Yankton, South Dakota

South Wisconsin District
Bobby, Samuel – Messiah Lutheran Church, Beloit, Wisconsin
Donaldson, Robert – St. John’s Lutheran Church, West Bend, Wisconsin
Edwards, Eric – Christ the Life Lutheran Church, Waukesha, Wisconsin
Lehenbauer, Carl – Trinity Lutheran Church, Freistadt, Wisconsin
Roberts, Guy – St. John’s Lutheran Church, West Bend, Wisconsin

Southeastern District
Benham, John – Advent Lutheran Church, Chapel Hill, North Carolina
Cofer, Michael – Hope Lutheran Church, Virginia Beach, Virginia
Dolby, Benjamin – Resurrection Lutheran Church, Newport News, Virginia
Eggleston, Joseph – Peace in Christ Lutheran Church, Walkersville, Maryland
Hatcher, Joshua – St. Paul Lutheran Church, Annapolis, Maryland
Martin, Brandon – St. Stephen’s Lutheran Church, Hickory, North Carolina
May, Jacob – Emmanuel Lutheran Church, Hampton, Virginia
Merker, Michael – Resurrection Lutheran Church, Cary, North Carolina
Rickman, Arthur – Christ/Nazareth Lutheran Churches, Dundalk/Highlandtown, Maryland
Schilling, Matthew – St. Peter’s Lutheran Church, Conover, North Carolina

Southern District
Bahr, Benjamin – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana
Buth, Kenneth – Trinity Lutheran Church, Sulphur, Louisiana
DeMik, Stephen – Holy Trinity Lutheran Church, Covington, Louisiana

Southern Illinois District
Kramer, Thomas – Hope Lutheran Church, Mount Carmel, Illinois
Theilen, Joshua – Trinity Lutheran Church, Hoyleton, Illinois

Texas District
Anderson, Robert – St. John Lutheran Church, Austin, Texas
Cruz, Evelio (CHS) – Hispanic Missionary at Large, Austin, Texas
Danner, Martin – St. Paul Lutheran Church, Fort Worth, Texas
Kennedy, Chris – Shepherd of the Hills Lutheran Church, San Antonio, Texas
Ledlow, Landon – Prince of Peace Lutheran Church, Carrollton, Texas
Mittwede, Richard – King of Kings Lutheran Church, Round Rock, Texas
Rienstra, J. Trey – Our Savior Lutheran Church, Centerville, Texas
Schuler, Karl – Cross Point Lutheran Church, Katy, Texas

Calls Pending
Buchholz, Nicholas
DeSanto, Steven
Dilbeck, Timothy
Eichhorn, Arthur
Francik, Doug (DELTO)
Francisco, Benjamin
Hofacker, Peter
Jung, David (CCMC)
Kohl, Matthew
Lowe, Joshua
Maanum, Edward
Moldenhauer, Joshua
Moorman, Seth (CCMC)
Morfitt, David
Niermann, Scott
Roberts, Scott
Stites, Jonathan
Vasilyev, Sergey
Wilson, Jeffrey
Yee, Travis

Deaconess Candidates
Calls Pending
Ahlman, Elizabeth
Guerrero, Luz
Hesson, Ashley
Lindgren, Rachel
Sacco, Sarah

CHS = Center for Hispanic Studies
DELTO = Distance Education Leading To Ordination
DIT = Deaf Institute of Theology
CCMC = Cross Cultural Ministry Center

2008 Spring Vicarages and Deaconess Internships
Tuesday, April 22, 2008
Arranged Alphabetically by Student’s Last Name
Adams, Curtis – St. Paul Lutheran Church, Coldwater, Michigan, Michigan District
Albertson, Thomas – Peace Lutheran Church, McCook, Nebraska, Nebraska District
Albrechtsen III, Henry (DTEP/SMP) – Love Lutheran Church, East Greenbush, New York, Atlantic District
Alvey, Ryan – Peace Lutheran Church, Sacramento, California, California-Nevada-Hawaii District
Appel, Anthony – Church of the Reformation – Lutheran, Affton, Missouri
Appel, Timothy – Trinity Lutheran Church, Garden City, Kansas, Kansas District
Arendell, Mark – Calvary Lutheran Church, Lincoln Park, Michigan, Michigan District
Baye, Matthew – Mount Olive Lutheran Church, Milpitas, California, California-Nevada-Hawaii District
Becker, Andrew – Trinity Ev. Lutheran Church, Orlando, Florida, Florida-Georgia District
Behnke, Joseph – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California, California-Nevada-Hawaii District
Bell, Aaron – Good Shepherd Lutheran Church, Watertown, Wisconsin, South Wisconsin District
Benning, David – Valley Lutheran Church, Chagrin Falls, Ohio, Ohio District
Biesendorfer, Robert (DTEP/SMP) – Messiah Lutheran Church, Weldon Spring, Missouri, Missouri District
Booe, Phillip – St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois, Central Illinois District
Borg, Michael (DTEP/SMP) – Hoonah Mission Start/Trinity Lutheran Church, Hoonah, Arkansas/Oregon City, Oregon, Northwest District
Bose, Kenneth (DTEP/SMP) – Trinity Lutheran Church, Jefferson, Iowa, Iowa District West
Brockhouse, David (DTEP/SMP) – Mt. Olive Lutheran Church, San Antonio, Texas, Texas District
Broge, Jason – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District
Brown, Luther – St. John Lutheran Church – Aliceville, Kansas, Kansas District
Brown, Mark – St. Mark’s Ev. Lutheran Church, West Henrietta, New York, Eastern District
Butcher, John – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri, Missouri District
Carretto, Stephen – St. Paul Lutheran Church, Boca Raton, Florida, Florida-Georgia District
Carstensen, George – Cross of Christ Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee, Mid-South District
Casillas, Mario (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, Houston, Texas, Texas District
Cervantes, Jose (CHS) – St. Paul Lutheran Church, Mountain View, California, California-Nevada-Hawaii District
Chase, Mark – Apostles Lutheran Church, Peoria, Arizona, Pacific Southwest District
Christenson, Timothy (DTEP/SMP) – Prince of Peace Lutheran Church, Springfield, Virginia, Southeastern District
Cohen, Marc – Assignment Pending
Cohn, Daniel (DTEP/SMP) – St. John’s Ev. Lutheran Church, Stuyvesant, New York, Atlantic District
Conway, Martin (DTEP/SMP) – Faith Lutheran Church, Greenville, Mississippi, Southern District
Crawford, King (DTEP/SMP) – St. Luke’s Lutheran Church, Manhattan, Kansas, Kansas District
Davidson, Anders – Our Savior Lutheran Church, Minot, North Dakota, North Dakota District
Davis, Joshua – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota, Minnesota South District
DeCoste, Curtis – Christ of the Bay Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District
Diaz, Luis (CHS) – Our Savior Lutheran Church, Lake Worth, Florida, Florida-Georgia District
Dickinson, Bernard (DTEP/SMP) – St. Peter Lutheran Church, Spanish Lake, Missouri, Missouri District
Diedrick, Theodore – Good Shepherd Lutheran Church, Circle Pines, Minnesota, Minnesota South District
Dockery, R. Kent – St. Luke Lutheran Church, Oakridge, Oregon, Northwest District
Durand III, Edward – Grace Lutheran Church, Le Mars, Iowa, Iowa District West
Durante, K. Anthony (DTEP/SMP) – Trinity Ev. Lutheran Church, Delray Beach, Florida, Florida-Georgia District
Easterling, John – Redeemer Lutheran Church, Mountain Home, Arkansas, Mid-South District
Edwards, Michael – Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana, Indiana District
Elliott, Peter – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana, Indiana District
Engelhardt, Marc – Brookfield Lutheran Church, Brookfield, Wisconsin, South Wisconsin District
Enterline, Gregory – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District
Erbel, David – St. Peter Lutheran Church, Lester Prairie, Minnesota, Minnesota South District
Eyer, John – Trinity Lutheran Church, Nashville, Illinois, Southern Illinois District
Felix, Obdulio (CHS) – Beautiful Savior Lutheran Church, LaVista, Nebraska, Nebraska District
Fernandez, Rodrigo (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, Houston, Texas, Texas District
Frentz, Steven – Emmaus Lutheran Church, Dorsey, Illinois, Southern Illinois District
Fritz, Ross – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District
Gauthier, Brian – St. James Lutheran Church, Chicago, Illinois, Northern Illinois District
Gehrke, Aaron – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado, Rocky Mountain District
Genter, John – Lutheran Church of the Holy Spirit, San Francisco, California, California-Nevada-Hawaii District
Goucher, Mark – Bethlehem Lutheran Church, New Haven, Missouri, Missouri District
Graham, Bo – Good Shepherd Lutheran Church, Saginaw, Michigan, Michigan District
Greer, Johnny (DTEP/SMP) – St. Peter Lutheran Church, Spanish Lake, Missouri, Missouri District
Gretarsson, Emil – Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia, Southeastern District
Guerra, Lincon (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, Houston, Texas, Texas District
Guierrez Ferrero, Salvador (CHS) – First Lutheran Church, El Cajon, California, English District
Haak, Joel – Peace Lutheran Church, Arvada, Colorado, Rocky Mountain District
Hanson, Michael – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan, Michigan District
Hartwig, Brent – Our Redeemer Lutheran Church, Iowa City, Iowa, Iowa District East
Hasz, Jason – St. Paul’s Lutheran Church, Haven, Kansas, Kansas District
Hays, Jerry – Concordia Lutheran Church, Kirkwood, Missouri, Missouri District
Hayter, Mathew – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri, Missouri District
Heimbuck, Joshua – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District
Heinecke, Timothy – St. Paul’s Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District
Herald, David – St. Peter’s Lutheran Church, Arlington, Wisconsin, South Wisconsin District
Hintz, Gregory – Immanuel Lutheran Church, Broken Arrow, Oklahoma, Oklahoma District
Hoehler, David – St. John Lutheran Church, Chester, Illinois, Southern Illinois District
Hoffman, Zachary – Mount Olive, Ev. Lutheran Church, Beaver Falls, Pennsylvania, Eastern District
Holoubek, Scott (DTEP/SMP) – St. Paul Ev. Lutheran Church, Marengo, Wisconsin, North Wisconsin District
Ill, Peter – Zion Lutheran Church, Clark, New Jersey, SELC District
Jofre, Pedro (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, Houston, Texas, Texas District
Kaiser, Benjamin – St. John Lutheran Church, Cudahy, Wisconsin, SELC District
Kammrath, Luke – First Lutheran Church, Gainesville, Florida, Florida-Georgia District
Kleimola, Ryan – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut, New England District
Kobs, Matthew – Holy Cross Lutheran Church, Mobile, Alabama, Southern District
Koch, Timothy – Salem Lutheran Church, Salem, Illinois, Central Illinois District
Krystowiak, Dustin – Resurrection Lutheran Church, Des Moines, Washington, Northwest District
Kuehn, Aaron – Grace Ev. Lutheran Church, Menomonee Falls, Wisconsin, South Wisconsin District
LaFeve, Joshua – Bethany Lutheran Church, Kaukauna, Wisconsin, North Wisconsin District
Lee, Brian – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa, Iowa West District
Lehr, Gregory – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota, South Dakota District
Lewis, Johnathan (DTEP/SMP) – St. Peter Lutheran Church, Spanish Lake, Missouri, Missouri District
Lozano, Mariano (CHS) – Mission Lutheran Church, Las Cruces, New Mexico, Rocky Mountain District
Matlock, Albert (DTEP/SMP) – Hope Lutheran Church, Pompano Beach, Florida, Florida-Georgia District
McCall, George (Tim) – Lutheran Church of St. John, Quincy, Illinois, Central Illinois District
McCall, Willis – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri, Missouri District
McMurry, Todd – Zion Lutheran Church, Staunton, Illinois, Southern Illinois District
McReynolds, Lawrence (DTEP/SMP) – King of Glory Lutheran Church, Williamsburg, Virginia, Southeastern District
Mertens, Melvin – St. John’s Lutheran Church, Wilcox, Nebraska, Nebraska District
Meyer, Joel – Immanuel Lutheran Church, Parkers Prairie, Minnesota, Minnesota North District
Mietzner, Kyle – LINC New Orleans, New Orleans, Louisiana, Southern District
Nielsen, David (DTEP/SMP) – Grace Lutheran Church, Del Rio, Texas, Texas District
Nielsen, Michael – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District
Northend, William – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas, Kansas District
Ogle, Kevin (DTEP/SMP) – Miramar Lutheran Church, Miramar, Florida, Florida-Georgia District
Olson, DuWayne (DTHP/MP) – St. Timothy Lutheran Church, Hyde Park, New York, Atlantic District
Parham, Collis (DTEP/SMP) – Epiphany Ev. Lutheran Church, New Orleans, Louisiana, Southern District
Pater, Paul – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri, Missouri District
Peck, Adam – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District
Peitsch, Nathan – Lutheran Senior Services CPE, Webster Groves, Missouri, Missouri District
Pike, Joel – Centennial/St. Mark Lutheran Churches, Superior/Ruskin, Nebraska, Nebraska District
Podeszwa, Michael – Christ Lutheran Church, Cincinnati, Ohio, Ohio District
Pool, Daniel – St. John Ev. Lutheran Church, Clinton, Iowa, Iowa District East
Ramsey II, John (DTEP/SMP) – Trinity Lutheran Church, Grafton, Ohio, Ohio District
Richardson, Jr., J. Martin – Christ the Shepherd Lutheran Church, Alpharetta, Georgia, English District
Rikli, Richard – Immanuel Lutheran Church, Linn, Kansas, Kansas District
Robinson, Eric – Redeemer Lutheran Church, Redwood City, California, California-Nevada-Hawaii District
Rodgers, Eric – Good Shepherd Lutheran Church, Collinsville, Illinois, Southern Illinois District
Roehrborn, Brian (DTEP/SMP) – St. John’s Ev. Lutheran Church, Almond, Wisconsin, North Wisconsin District
Roggow, Aaron – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana, Southern District
Rosebrock, Matthew – Good Shepherd Lutheran Church, Hayward, California, California-Nevada-Hawaii District
Ruffatto, Frank – Point of Grace Lutheran Church, Cornelius, North Carolina, Southeastern District
Rusnak, Jonathan – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida, SELC District
Schermbeck, Andrew – Messiah Lutheran Church, Charlotte, North Carolina, Southeastern District
Schmidt, Joshua – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District
Scholl, Randy (DTEP/SMP) – Hope Lutheran Church, Kitchener, Ontario, Canada, English District
Schuessler, Kevin (DTEP/SMP) – St. Michael’s Lutheran Church, Bloomington, Minnesota, Minnesota South District
Schultz, Christian (DTEP/SMP) – St. Paul’s Lutheran Church, Junction City, Kansas, Kansas District
Scott, Jacob – Calvary Lutheran Church, Topeka, Kansas, Kansas District
Serr, Kenneth – Grace Lutheran Church, Canton, Illinois, Central Illinois District
Shrum, Stephen – Christ Lutheran Church, Little Rock, Arkansas, Mid-South District
Smith, Benjamin – Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District
Smith, Sean – Immanuel Lutheran Church, Bossier City, Louisiana, Southern District
Stratmann, David – Lutheran Senior Services CPE, Webster Groves, Missouri, Missouri District
Stroming, Randy (DTEP/SMP) – Mt. Olive Lutheran Church, Anoka, Minnesota, Minnesota South District
Suelzle, Michael – St. Peter Lutheran Church, Schaumburg, Illinois, Northern Illinois District
Tews, Daniel – Zion Lutheran Church, Cincinnati, Ohio, Ohio District
Thomsen, Dwain – Mt. Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia, Florida-Georgia District
Tieman, Nicholas – Faith Lutheran Church, Bentonville, Arkansas, Mid-South District
Tiews, Christian – Grace Lutheran Church, Tulsa, Oklahoma, Oklahoma District
Timm, Gary – Trinity Ev. Lutheran Church, Cleveland, Ohio, Ohio District
Tinetti, Ryan – Lutheran Church of the Ascension, Tucson, Arizona, English District
Trump, Shauen – Lutheran Church Mission in Uganda, Kampala, Uganda, East Africa, Board for Mission Services
Tyce, Martin (DTEP/SMP) – Lutheran Ministries at West Point, West Point, New York, Atlantic District
Uglum, James – Chapel of the Cross Lutheran Church, St. Peters, Missouri, English District
Ulmer, Matthew – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma, Oklahoma District
Velasco, Marcelino (CHS) – Centro Cristiano Santa Paula Lutheran Church, Santa Paula, California, Pacific Southwest District
Vera, Steven – Our Redeemer Lutheran Church, Moorhead, Minnesota, Minnesota North District
Voelker II, John (DTEP/SMP) – Faith Lutheran Church, Kent, Ohio, Ohio District
Voss, David – Grace Ev. Lutheran Church, Durham, North Carolina, Southeastern District
Wadel, Gregory (DTEP/SMP) – Prince of Peace Lutheran Church, Medina, Ohio, English District
Walla, Jonathan – St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan, Michigan District
Whaley, Kyle – Assignment Pending
Wuggazer, Mark – Lutheran Church of the Redeemer, Birmingham, Michigan, Michigan District
Zeigler, Michael – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina, Southeastern District

Deaconess Internships
Alemu, Meseret – LINC New Orleans, New Orleans, Louisiana, Southern District
Carriker, Angela – St. Paul’s Lutheran – Chapel, Iowa City, Iowa, Iowa District East
Eckert, Olga (CHS) – St. Paul Lutheran Church, Miami, Florida, Florida-Georgia District
Koenig, Jessica – Good Shepherd Lutheran Church, Fremont, Nebraska, Nebraska District
Mietzner, Ellee – LINC New Orleans, New Orleans, Louisiana, Southern District
Reed, Tessa – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District
Sanchez Pierce, Leticia (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, The Colony, Texas, Texas District
Stancliff, Jane – Lutheran Senior Services, St. Louis, Missouri, Missouri District
Starr, Kim – Concordia Seminary: Students Services and International Student Ministry, St. Louis, Missouri, Missouri District

CHS = Center for Hispanic Studies
DTEP = Distance Theological Education Program
EPCP = Ethnic Pastor Certificate Program
SMP = Specific Ministry Pastor Program

2008 Spring Vicarages and Deaconess Internships
Tuesday, April 22, 2008
Arranged Alphabetically by LCMS District

Atlantic District
Albrechtsen III, Henry (DTEP/SMP) – Love Lutheran Church, East Greenbush, New York
Cohn, Daniel (DTEP/SMP) – St. John’s Ev. Lutheran Church, Stuyvesant, New York
Olson, DuWayne (DTEP/SMP) – St. Timothy Lutheran Church, Hyde Park, New York
Tyce, Martin (DTEP/SMP) – Lutheran Ministries at West Point, West Point, New York

California-Nevada-Hawaii District
Alvey, Ryan – Peace Lutheran Church, Sacramento, California
Baye, Matthew – Mount Olive Lutheran Church, Milpitas, California
Behnke, Joseph – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California
Cervantes, Jose (CHS) – St. Paul Lutheran Church, Mountain View, California
Genter, John – Lutheran Church of the Holy Spirit, San Francisco, California
Robinson, Eric – Redeemer Lutheran Church, Redwood City, California
Rosebrock, Matthew – Good Shepherd Lutheran Church, Hayward, California

Central Illinois District
Booe, Phillip – St. John’s Lutheran Church, East Moline, Illinois
Heinecke, Timothy – St. Paul’s Lutheran Church, Decatur, Illinois
Koch, Timothy – Salem Lutheran Church, Salem, Illinois
McCall, George (Tim) – Lutheran Church of St. John, Quincy, Illinois
Serr, Kenneth – Grace Lutheran Church, Canton, Illinois

Eastern District
Brown, Mark – St. Mark’s Ev. Lutheran Church, West Henrietta, New York
Hoffman, Zachary – Mount Olive Ev. Lutheran Church, Beaver Falls, Pennsylvania

English District
Gutierrez Ferrero, Salvador (EPCP) – First Lutheran Church, El Cajon, California
Richardson, Jr, J. Martin – Christ the Shepherd Lutheran Church, Alpharetta, Georgia
Scholl, Randy (DTEP/SMP) – Hope Lutheran Church, Kitchener, Ontario, Canada
Tinetti, Ryan – Lutheran Church of the Ascension, Tucson, Arizona
Uglum, James – Chapel of the Cross Lutheran Church, St. Peters, Missouri
Wadel, Gregory (DTEP/SMP) – Prince of Peace Lutheran Church, Medina, Ohio

Florida-Georgia District
Becker, Andrew – Trinity Ev. Lutheran Church, Orlando, Florida
Carretto, Stephen – St. Paul Lutheran Church, Boca Raton, Florida
Diaz, Luis (CHS) – Our Savior Lutheran Church, Lake Worth, Florida
Durante, K. Anthony (DTEP/SMP) – Trinity Ev. Lutheran Church, Delray Beach, Florida
Kammrath, Luke – First Lutheran Church, Gainesville, Florida
Matlock, Albert (DTEP/SMP) – Hope Lutheran Church, Pompano Beach, Florida
Ogle, Kevin (DTEP/SMP) – Miramar Lutheran Church, Miramar, Florida
Schmidt, Joshua – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida
Thomsen, Dwain – Mt. Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia

Indiana District
Edwards, Michael – Immanuel Lutheran Church, Seymour, Indiana
Elliott, Peter – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana

Iowa District East
Hartwig, Brent – Our Redeemer Lutheran Church, Iowa City, Iowa
Pool, Daniel – St. John Ev. Lutheran Church, Clinton, Iowa

Iowa District West
Bose, Kenneth (DTEP/SMP) – Trinity Lutheran Church, Jefferson, Iowa
Durand III, Edward – Grace Lutheran Church, Le Mars, Iowa
Lee, Brian – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa

Kansas District
Appel, Timothy – Trinity Lutheran Church, Garden City, Kansas
Brown, Luther – St. John Lutheran Church, Aliceville, Kansas
Crawford, King (DTEP/SMP) – St. Luke’s Lutheran Church, Manhattan, Kansas
Hasz, Jason – St. Paul’s Lutheran Church, Haven, Kansas
Northend, William – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas
Rikli, Richard – Immanuel Lutheran Church, Linn, Kansas
Schultz, Christian (DTEP/SMP) – St. Paul’s Lutheran Church, Junction City, Kansas
Scott, Jacob – Calvary Lutheran Church, Topeka, Kansas

Michigan District
Adams, Curtis – St. Paul Lutheran Church, Coldwater, Michigan
Arendell, Mark – Calvary Lutheran Church, Lincoln Park, Michigan
Graham, Bo – Good Shepherd Lutheran Church, Saginaw, Michigan
Hanson, Michael – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan
Walla, Jonathan – St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan
Wuggazer, Mark – Lutheran Church of the Redeemer, Birmingham, Michigan

Mid-South District
Carstensen, George – Cross of Christ Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee
Easterling, John – Redeemer Lutheran Church, Mountain Home, Arkansas
Shrum, Stephen – Christ Lutheran Church, Little Rock, Arkansas
Tieman, Nicholas – Faith Lutheran Church, Bentonville, Arkansas

Minnesota North District
Meyer, Joel – Immanuel Lutheran Church, Parkers Prairie, Minnesota
Vera, Steven – Our Redeemer Lutheran Church, Moorhead, Minnesota

Minnesota South District
Davis, Joshua – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota
Diedrick, Theodore – Good Shepherd Lutheran Church, Circle Pines, Minnesota
Erbel, David – St. Peter Lutheran Church, Lester Prairie, Minnesota
Fritz, Ross – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota
Schuessler, Kevin (DTEP/SMP) – St. Michael’s Lutheran Church, Bloomington, Minnesota
Stroming, Randy (DTEP/SMP) – Mt. Olive Lutheran Church, Anoka, Minnesota

Missouri District
Appel, Anthony – Church of the Reformation – Lutheran, Affton, Missouri
Biesendorfer, Robert (DTEP/SMP) – Messiah Lutheran Church, Weldon Spring, Missouri
Broge, Jason – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri
Butcher, John – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri
Dickinson, Bernard (DTEP/SMP) – St. Peter Lutheran Church, Spanish Lake, Missouri
Goucher, Mark – Bethlehem Lutheran Church, New Haven, Missouri
Greer, Johnny  (DTEP/SMP) – St. Peter Lutheran Church, Spanish Lake, Missouri
Hays, Jerry – Concordia Lutheran Church, Kirkwood, Missouri
Hayter, Mathew – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri
Heimbuck, Joshua – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri
Lewis, Johnathan (DTEP/SMP) – St. Peter Lutheran Church, Spanish Lake, Missouri
McCall, Willis – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri
Pater, Paul – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri
Peitsch, Nathan – Lutheran Senior Services CPE, Webster Groves, Missouri
Stratmann, David – Lutheran Senior Services CPE, Webster Groves, Missouri

Nebraska District
Albertson, Thomas – Peace Lutheran Church, McCook, Nebraska
Enterline, Gregory – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska
Felix, Obdulio (CHS) – Beautiful Savior Lutheran Church, LaVista, Nebraska
Mertens, Melvin – St. John’s Lutheran Church, Wilcox, Nebraska
Pike, Joel – Centennial/St. Mark Lutheran Churches, Superior/Ruskin, Nebraska

New England District
Kleimola, Ryan – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut

North Dakota District
Davidson, Anders – Our Savior Lutheran Church, Minot, North Dakota

North Wisconsin District
DeCoste, Curtis – Christ of the Bay Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin
Holoubek, Scott (DTEP/SMP) – St. Paul Ev. Lutheran Church, Marengo, Wisconsin
LaFeve, Joshua – Bethany Lutheran Church, Kaukauna, Wisconsin
Nielsen, Michael – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin
Roehrborn, Brian (DTEP/SMP) – St. John’s Ev. Lutheran Church, Almond, Wisconsin

Northern Illinois District
Gauthier, Brian – St. James Lutheran Church, Chicago, Illinois
Suelzle, Michael – St. Peter Lutheran Church, Schaumburg, Illinois

Northwest District
Borg, Michael (DTEP/SMP) – Hoonah Mission Start/Trinity Lutheran Church, Hoonah, Arkansas/Oregon City, Oregon
Dockery, R. Kent – St. Luke Lutheran Church, Oakridge, Oregon
Krystowiak, Dustin – Resurrection Lutheran Church, Des Moines, Washington

Ohio District
Benning, David – Valley Lutheran Church, Chagrin Falls, Ohio
Podeszwa, Michael – Christ Lutheran Church, Cincinnati, Ohio
Ramsey II, John (DTEP/SMP) – Trinity Lutheran Church, Grafton, Ohio
Tews, Daniel – Zion Lutheran Church, Cincinnati, Ohio
Timm, Gary – Trinity Ev. Lutheran Church, Cleveland, Ohio
Voelker II, John (DTEP/SMP) – Faith Lutheran Church, Kent, Ohio

Oklahoma District
Hintz, Gregory – Immanuel Lutheran Church, Broken Arrow, Oklahoma
Peck, Adam – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma
Tiews, Christian – Grace Lutheran Church, Tulsa, Oklahoma
Ulmer, Matthew – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma

Pacific Southwest District
Chase, Mark – Apostles Lutheran Church, Peoria, Arizona
Velasco, Marcelino (CHS) – Centro Cristiano Santa Paula Lutheran Church, Santa Paula, California

Rocky Mountain District
Gehrke, Aaron – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado
Haak, Joel – Peace Lutheran Church, Arvada, Colorado
Lozano, Mariano (CHS) – Mission Lutheran Church, Las Cruces, New Mexico

SELC District
Ill, Peter, Zion Lutheran Church, Clark, New Jersey
Kaiser, Benjamin – St. John Lutheran Church, Cudahy, Wisconsin
Rusnak, Jonathan – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida

South Dakota District
Lehr, Gregory – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota

South Wisconsin District
Bell, Aaron – Good Shepherd Lutheran Church, Watertown, Wisconsin
Engelhardt, Marc – Brookfield Lutheran Church, Brookfield, Wisconsin
Herald, David – St. Peter’s Lutheran Church, Arlington, Wisconsin
Kuehn, Aaron – Grace Ev. Lutheran Church, Menomonee Falls, Wisconsin

Southeastern District
Christenson, Timothy (DTEP/SMP) – Prince of Peace Lutheran Church, Springfield, Virginia
Gretarsson, Emil – Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia
McReynolds, Lawrence (DTEP/SMP) – King of Glory Lutheran Church, Williamsburg, Virginia
Ruffatto, Frank – Point of Grace Lutheran Church, Cornelius, North Carolina
Schermbeck, Andrew – Messiah Lutheran Church, Charlotte, North Carolina
Voss, David – Grace Ev. Lutheran Church, Durham, North Carolina
Ziegler, Michael – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina

Southern District
Conway, Martin (DTEP/SMP) – Faith Lutheran Church, Greenville, Mississippi
Kobs, Matthew – Holy Cross Lutheran Church, Mobile, Alabama
Mietzner, Kyle – LINC New Orleans, New Orleans, Louisiana
Parham, Collis (DTEP/SMP) – Epiphany Ev. Lutheran Church, New Orleans, Louisiana
Roggow, Aaron – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana
Smith, Sean – Immanuel Lutheran Church, Bossier City, Louisiana

Southern Illinois District
Eyer, John – Trinity Lutheran Church, Nashville, Illinois
Frentz, Steven – Emmaus Lutheran Church, Dorsey, Illinois
Hoehler, David – St. John Lutheran Church, Chester, Illinois
McMurry, Todd – Zion Lutheran Church, Staunton, Illinois
Rodgers, Eric – Good Shepherd Lutheran Church, Collinsville, Illinois
Smith, Benjamin – Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois

Texas District
Brockhouse, David (DTEP/SMP) – Mt. Olive Lutheran Church, San Antonio, Texas
Casillas, Mario (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, Houston, Texas
Fernandez, Rodrigo (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, Houston, Texas
Guerra, Lincon (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, Houston, Texas
Jofre, Pedro (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, Houston, Texas
Nielsen, David (DTEP/SMP) – Grace Lutheran Church, Del Rio, Texas

Board for Mission Services
Trump, Shauen – Lutheran Church Mission in Uganda, Kampala, Uganda, East Africa

Assignment Pending
Cohen, Marc
Whaley, Kyle

Deaconess Internship Assignments

Florida-Georgia District
Eckert, Olga (CHS) – St. Paul Lutheran Church, Miami, Florida

Iowa District East
Carriker, Angela – St. Paul’s Lutheran Church – Chapel, Iowa City, Iowa

Missouri District
Reed, Tessa, Salem Lutheran Church, Affton, Missouri
Stancliff, Jane – Lutheran Senior Services, St. Louis, Missouri
Starr, Kim – Concordia Seminary, Student Services and International Student Ministry, St. Louis, Missouri

Nebraska District
Koenig, Jessica – Good Shepherd Lutheran Church, Fremont, Nebraska

Southern District
Alemu, Meseret – LINC New Orleans, New Orleans, Louisiana
Mietzner, Ellee – LINC New Orleans, New Orleans, Louisiana

Texas District
Sanchez Pierce, Leticia (CHS) – Lutheran Inner-City Network Coalition, The Colony, Texas

CHS = Center for Hispanic Studies
DTEP = Distance Theological Education Program
EPCP = Ethnic Pastor Certificate Program
SMP = Specific Ministry Pastor Program