Concordia Seminary Newsroom

Concordia Seminary Newsroom and Press Releases

Concordia Seminary, St. Louis Announces 2009 Spring Calls and Vicarage and Deaconess Internship Assignments

2009 Spring Calls
Wednesday, April 22, 2009
Arranged Alphabetically by Students’ Last Names

Adams, Curtis – St. Paul’s Lutheran Church, Coldwater, Michigan, Michigan District
Albertson, Thomas – Peace Evangelical Lutheran Church, McCook, Nebraska, Nebraska District
Alvey, Ryan – Peace Lutheran Church, Sacramento, California, California-Nevada-Hawaii District
Arendell, Mark – Calvary Lutheran Church, Lincoln Park, Michigan, Michigan District
Arroyo, Edgar (CCMC) – Trinity Cristo Rey Lutheran Church, Santa Ana, California, Pacific Southwest District
Baggor, Elamin (EIIT) – Christ Evangelical Lutheran Church, Lansing, Michigan, English District
Baumgartner, James – Faith Community Lutheran Church, Las Vegas, Nevada, Pacific Southwest District
Bayer, Timothy – Faith Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri, Missouri District
Benson, Steven – St. Paul’s Lutheran Church, Pacific Beach, California, Pacific Southwest District
Benson, Thayer – Our Redeemer Lutheran Church, Moorhead, Minnesota, Minnesota North District
Boothby, Michael – Holy Cross/St. John’s Lutheran Churches, Cole Camp, Missouri, Missouri District
Brown, Luther – St. John Lutheran Church, Aliceville, Kansas, Kansas District
Brown, Mark – St. Mark’s Evangelical Lutheran Church, West Henrietta, New York, Eastern District
Brown, Michael – Redeemer Lutheran Church, Lincoln, Nebraska, English District
Brynestad, Christopher – St. Paul’s Lutheran Church, Decatur, Alabama, Southern District
Burkee, Jonathan – Grace Evangelical Lutheran Church, El Centro, California, Pacific Southwest District
Busacker, Scott – Trinity Lutheran Church, Harvel, Illinois, Southern Illinois District
Busch, Andy – Immanuel Lutheran Church, Loveland, Colorado, Rocky Mountain District
Butcher, John – Good Shepherd Lutheran Church, Centralia, Missouri, Missouri District
Canaday, Matthew – River of Life Lutheran Church, Rogersville, Missouri, Missouri District
Carter, Robert – Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia, Southeastern District
Cervantes, José (CHS) – St. Paul Lutheran Church, Mountain View, California, California-Nevada-Hawaii District
Cima, John – Missionary to Southeast Asia, Board for Mission Services
Cundiff, Joel – Immanuel Lutheran Church and School, Danbury, Connecticut, New England District
Davis, Jeremy – Arms of Grace Lutheran Church, Winder, Georgia, Florida-Georgia District
DeCoste, Curtis – Christ of the Bay Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District
Diedrick, Theodore – Good Shepherd Lutheran Church, Circle Pines, Minnesota, Minnesota South District
Dockery, Richard – St. Luke’s Lutheran Church, Oakridge, Oregon, Northwest District
Dorsey, Curtis – Our Savior Lutheran Church, Sulphur Springs, Texas, Texas District
Drevlow, Ryan – Grace Lutheran Church, Breckenridge, Minnesota, Minnesota North District
Duerr, Timothy – St. Mark Lutheran Church, Houston, Texas, Texas District
Durand, Edward – Prince of Peace Lutheran Church, Fort Dodge, Iowa, Iowa West District
Earl, Brian – Centennial Lutheran Church, Superior, Nebraska, Nebraska District
Easterling, John – Redeemer Lutheran Church, Mountain Home, Arkansas, Mid-South District
Eichhorn, Arthur – St. Salvator/St. Peter, Venedy/New Memphis, Illinois, Southern Illinois District
Engelhardt, Marc – Brookfield Lutheran Church, Brookfield, Wisconsin, South Wisconsin District
Erbel, David – St. Peter Lutheran Church, Lester Prairie, Minnesota, Minnesota South District
Farhat, Andrew – St. Paul Lutheran Church and School, Roseburg, Oregon, Northwest District
Fay, Karl – Trinity Lutheran Church, Davenport, Iowa, Iowa East District
Fernandez, James – St. Paul Lutheran Church, Ankeny, Iowa, Iowa West District
Ferrero, Salvador (CCMC) – Call Pending
Filipek, Adam – Trinity Evangelical Lutheran Church, Hicksville, New York, Atlantic District
Garland, Curtis – First Evangelical/Emmanuel Lutheran Churches, Wall/Creighton, South Dakota, South Dakota District
Geminn, Scott – Holy Cross Lutheran Church, Glenwood Springs, Colorado, Rocky Mountain District
Gilbert, Jacob – Carmel Lutheran Church, Carmel, Indiana, Indiana District
Gimbel, Andrew – Holy Cross Lutheran Church, O’Fallon, Missouri, Missouri District
Goucher, Mark – Bethlehem Lutheran Church, New Haven, Missouri, Missouri District
Groleau, James – St. Paul Lutheran Church, Hinckley, Minnesota, Minnesota North District
Hallenbeck, Dana (DELTO) – Zion Evangelical Lutheran Church, Manchester, Connecticut, New England District
Harnack, Michael – First Lutheran Church, Burbank, California, Pacific Southwest District
Hartwig, Brent – Our Redeemer Lutheran Church, Iowa City, Iowa, Iowa East District
Hays, Jerry – Concordia Lutheran Church, Kirkwood, Missouri, Missouri District
Hintz, Gregory – Immanuel Lutheran Church, Broken Arrow, Oklahoma, Oklahoma District
Hoffman, Robert – Valley Lutheran Church, Chagrin Falls, Ohio, Ohio District
Hutton, Aaron – Alleluia Lutheran Church, Wrightstown, Wisconsin, North Wisconsin District
Jurchen, Peter – Hope Lutheran Church, Des Moines, Iowa, Iowa West District
Kalbas, Aaron – Epiphany Lutheran Church, Pearland, Texas, Texas District
Keinath, Daniel – South Shore Trinity Lutheran Church, White Bear Lake, Minnesota, Minnesota South District
Ketelsen, Joshua – Holy Cross Lutheran Church, Onaway, Michigan, Michigan District
Knapp, Robert – St. Paul’s Lutheran Church, Marshfield, Missouri, Missouri District
Kobak, Anthony – Hanover Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri, Missouri District
Kolonich, Eric – Redeemer Lutheran Church, Manitowoc, Wisconsin, South Wisconsin District
Krueger, Eugene (DELTO) – Call Pending
Lackey, Travis (DELTO) – First & Emmanuel Lutheran Church, Birmingham, Alabama, Southern District
Lanphar, Ralph (DELTO) – Trinity Evangelical Lutheran Church, Springfield, Massachusetts, New England District
Larson, David – Trinity Evangelical Lutheran Church, Waconia, Minnesota, Minnesota South District
Latzke, Jeremy – Lutheran Church of St. John, Quincy, Illinois, Central Illinois District
Lehr, Gregory – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota, South Dakota District
Loman, Clifton – Grace Lutheran Church, Aurora, Missouri, Missouri District
Lorfeld, Matthew – Messiah Lutheran Church, La Crescent, Minnesota, Minnesota South District
Lovejoy, Patrick – St. Matthew Lutheran Church, Port Angeles, Washington, Northwest District
Mann, Kevin – St. Paul’s Lutheran Church, Melrose, Minnesota, Minnesota North District
Mattfeld, William (DELTO) – Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Schuyler, Nebraska, Nebraska District
Matthew, Timothy – Trinity Lutheran Church, Doniphan, Missouri, Missouri District
May, Jeremy – St. John Lutheran Church, Indianapolis, Indiana, Indiana District
McQuiggin, Brian – Immanuel Lutheran Church, Clifton, Texas, Texas District
Merrill, John – St. Matthew Lutheran Church, Walled Lake, Michigan, Michigan District
Mertens, Melvin – St. John’s Lutheran Church, Wilcox, Nebraska, Nebraska District
Middaugh, Michael – Faith Evangelical Lutheran Church, Minneapolis, Minnesota, Minnesota South District
Moyer, Jonathan – Faith Lutheran Church, Grand Blanc, Michigan, Michigan District
Newberg, Steven – Lutheran Church of the Lakes, Addison, Michigan, Michigan District
Ng, Christopher – Lutheran Church of the Holy Spirit, San Francisco, California, California-Nevada-Hawaii District
Oetting, Larry (DELTO) – Word of Life Lutheran Church, Lincoln, Nebraska, Nebraska District
Peeples, Matthew – Lake Pointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas, Mid-South District
Pool, Daniel – St. John Lutheran Church, Clinton, Iowa, Iowa East District
Priem, Matthew – Bethlehem Lutheran Church, Raymore, Missouri, Missouri District
Prill, David – Resurrection Lutheran Ministries, Brentwood, California, California-Nevada-Hawaii District
Rentería, Félix (CHS) – Trinity Lutheran Church, Watsonville, California, California-Nevada-Hawaii District
Rikli, Richard – Immanuel Lutheran Church, Linn, Kansas, Kansas District
Riley, Jimmy (DELTO) – Zion Lutheran Church, Painesville, Ohio, Ohio District
Robarge, Philip – Gloria Dei Lutheran Church, Urbandale, Iowa, Iowa West District
Robb, Joseph – First Lutheran Church, El Cajon, California, English District
Robinson, Eric – Redeemer Lutheran Church, Redwood City, California, California-Nevada-Hawaii District
Rosser, Edward (DELTO) – Solid Rock Lutheran Church, Argo, Alabama, Southern District
Ruey, James (EIIT) – Sudanese Evangelical Lutheran Mission, Mankato, Minnesota, Minnesota South District
Ruffatto, Frank – Point of Grace Lutheran Church, Cornelius, North Carolina, Southeastern District
Rumengan, Ery (CCMC) – Call Pending
Safarik, Andrew (DELTO) – Swede Valley Lutheran Church, Ashby, Nebraska, Nebraska District
Schermbeck, Andrew – St. Paul Lutheran Church, Chicago, Illinois, Northern Illinois District
Schneider, Matthew L. – Pacific Hills Lutheran Church, Omaha, Nebraska, Nebraska District
Schneider, Steven (DELTO) – Grace Celebration Lutheran Church, Cordova, Tennessee, Mid-South District
Schultz, Charles – St. Paul’s Lutheran Church, Imperial, Missouri, Missouri District
Schutt, Timothy – St. John’s Evangelical Lutheran Church, Union, Illinois, Northern Illinois District
Serbus, Rodney – Trinity Lutheran Church, Herscher, Illinois, Northern Illinois District
Serr, Kenneth – Grace Lutheran Church, Canton, Illinois, Central Illinois District
Sletten, Jacob – Christ Lutheran Church, Rancho Palos Verdes, California, Pacific Southwest District
Smith, Elmer (DELTO) – Immanuel Lutheran Church, Sterling, Nebraska, Nebraska District
Snyder, William (DELTO) – Grace Lutheran Church, Pensacola, Florida, Southern District
Strimple, Russell – Trinity Lutheran Church, Corpus Christi, Texas, Texas District
Syth, Gary – Faith Lutheran Church, Homer, Alaska, Northwest District
Tiews, Christian – Grace Evangelical Lutheran Church, Tulsa, Oklahoma, Oklahoma District
Tonn, Paul – St. Luke’s Evangelical Lutheran Church, Wisconsin Rapids, Wisconsin, North Wisconsin District
Torreson, Theodore – St. Paul’s Lutheran Church, Jackson, Missouri, Missouri District
Ureña, Martín (CHS) – St. Andrew’s Lutheran Church, Stockton, California, California-Nevada-Hawaii District
Vogt, William (DELTO) – Prince of Peace Evangelical Lutheran Church, Pineville, Louisiana, Southern District
Voltattorni, Anthony – Bethlehem Lutheran Church, Standish, Michigan, Michigan District
Voss, David – Nazareth Lutheran Church, Hopewell, Virginia, Southeastern District
Walters, Sean – Christ Lutheran Church, New Castle, Pennsylvania, Eastern District
Welsh, Kenneth (DELTO) – St. Mark Lutheran Church, Chesterland, Ohio, Ohio District
Winkelman, Mark – St. Peter Lutheran Church, Morrison, Illinois, Northern Illinois District
Winningham, Ryan – Zion Evangelical Lutheran Church, Holland, Michigan, Michigan District
Woodward, Peter (CCMC) – St. Peter Lutheran Church, Lodi, California, California-Nevada-Hawaii District
Wuggazer, Mark – Lutheran Church of the Redeemer, Birmingham, Michigan, Michigan District
Yearyean, Anthony Paul – Trinity Lutheran Church, Deer Creek, Minnesota, Minnesota North District
Zemke, David – Immanuel Lutheran Church,     Portland, Oregon, Northwest District

Deaconess Candidates
Alemu, Meseret – Trinity Lutheran Church, Mobile, Alabama, Southern District
Brandt, Carla – Call Pending
Carriker, Angela – St. Paul’s Lutheran Chapel and University Ctr., Iowa City, Iowa, Iowa East District
Koenig, Jessica – Good Shepherd Lutheran Church, Fremont, Nebraska, Nebraska District
Serbus, Phaedra – Trinity Lutheran Church, Herscher, Illinois, Northern Illinois District
Stancliff, Jane – Call Pending
Starr, Kim – Call Pending

CCMC: Cross-Cultural Ministry Center
CHS: Center for Hispanic Studies
DELTO: Distance Education Leading To Ordination
EIIT: Ethnic Immigrant Institute of Theology

2009 Spring Calls
Wednesday, April 22, 2009
Arranged by LCMS District

Atlantic District
Filipek, Adam – Trinity Evangelical Lutheran Church, Hicksville, New York

Board for Mission Services
Cima, John – Missionary to Southeast Asia, Board for Mission Services

California-Nevada-Hawaii District
Alvey, Ryan – Peace Lutheran Church, Sacramento, California
Cervantes, José (CHS) – St. Paul Lutheran Church, Mountain View, California
Ng, Christopher – Lutheran Church of the Holy Spirit, San Francisco, California
Prill, David – Resurrection Lutheran Ministries, Brentwood, California
Rentería, Félix (CHS) – Trinity Lutheran Church, Watsonville, California
Robinson, Eric – Redeemer Lutheran Church, Redwood City, California
Ureña, Martín (CHS) – St. Andrew’s Lutheran Church, Stockton, California
Woodward, Peter (CCMC) – St. Peter Lutheran Church, Lodi, California

Central Illinois District
Latzke, Jeremy – Lutheran Church of St. John, Quincy, Illinois
Serr, Kenneth – Grace Lutheran Church, Canton, Illinois

Eastern District
Brown, Mark – St. Mark’s Evangelical Lutheran Church, West Henrietta, New York
Walters, Sean – Christ Lutheran Church, New Castle, Pennsylvania

English District
Baggor, Elamin (EIIT) – Christ Evangelical Lutheran Church, Lansing, Michigan
Brown, Michael – Redeemer Lutheran Church, Lincoln, Nebraska
Robb, Joseph – First Lutheran Church, El Cajon, California

Florida-Georgia District
Davis, Jeremy – Arms of Grace Lutheran Church, Winder, Georgia

Indiana District
Gilbert, Jacob – Carmel Lutheran Church, Carmel, Indiana
May, Jeremy – St. John Lutheran Church, Indianapolis, Indiana

Iowa East District
Fay, Karl – Trinity Lutheran Church, Davenport, Iowa
Hartwig, Brent – Our Redeemer Lutheran Church, Iowa City, Iowa
Pool, Daniel – St. John Lutheran Church, Clinton, Iowa

Iowa West District
Durand, Edward – Prince of Peace Lutheran Church, Fort Dodge, Iowa
Fernandez, James – St. Paul Lutheran Church, Ankeny, Iowa
Jurchen, Peter – Hope Lutheran Church, Des Moines, Iowa
Robarge, Philip – Gloria Dei Lutheran Church, Urbandale, Iowa

Kansas District
Brown, Luther – St. John Lutheran Church, Aliceville, Kansas
Rikli, Richard – Immanuel Lutheran Church, Linn, Kansas

Michigan District
Adams, Curtis – St. Paul’s Lutheran Church, Coldwater, Michigan
Arendell, Mark – Calvary Lutheran Church, Lincoln Park, Michigan
Ketelsen, Joshua – Holy Cross Lutheran Church, Onaway, Michigan
Merrill, John – St. Matthew Lutheran Church, Walled Lake, Michigan
Moyer, Jonathan – Faith Lutheran Church, Grand Blanc, Michigan
Newberg, Steven – Lutheran Church of the Lakes, Addison, Michigan
Voltattorni, Anthony – Bethlehem Lutheran Church, Standish, Michigan
Winningham, Ryan – Zion Evangelical Lutheran Church, Holland, Michigan
Wuggazer, Mark – Lutheran Church of the Redeemer, Birmingham, Michigan

Mid-South District
Easterling, John – Redeemer Lutheran Church, Mountain Home, Arkansas
Peeples, Matthew – Lake Pointe Lutheran Church, Hot Springs, Arkansas
Schneider, Steven (DELTO) – Grace Celebration Lutheran Church, Cordova, Tennessee

Minnesota North District
Benson, Thayer – Our Redeemer Lutheran Church, Moorhead, Minnesota
Drevlow, Ryan – Grace Lutheran Church, Breckenridge, Minnesota
Groleau, James – St. Paul Lutheran Church, Hinckley, Minnesota
Mann, Kevin – St. Paul’s Lutheran Church, Melrose, Minnesota
Yearyean, Anthony Paul – Trinity Lutheran Church, Deer Creek, Minnesota

Minnesota South District
Diedrick, Theodore – Good Shepherd Lutheran Church, Circle Pines, Minnesota
Erbel, David – St. Peter Lutheran Church, Lester Prairie, Minnesota
Keinath, Daniel – South Shore Trinity Lutheran Church, White Bear Lake, Minnesota
Larson, David – Trinity Evangelical Lutheran Church, Waconia, Minnesota
Lorfeld, Matthew – Messiah Lutheran Church, La Crescent, Minnesota
Middaugh, Michael – Faith Evangelical Lutheran Church, Minneapolis, Minnesota
Ruey, James (EIIT) – Sudanese Evangelical Lutheran Mission, Mankato, Minnesota

Missouri District
Bayer, Timothy – Faith Evangelical Lutheran Church, St. Louis, Missouri
Boothby, Michael – Holy Cross/St. John’s Lutheran Churches, Cole Camp, Missouri
Butcher, John – Good Shepherd Lutheran Church, Centralia, Missouri
Canaday, Matthew – River of Life Lutheran Church, Rogersville, Missouri
Gimbel, Andrew – Holy Cross Lutheran Church, O’Fallon, Missouri
Goucher, Mark – Bethlehem Lutheran Church, New Haven, Missouri
Hays, Jerry – Concordia Lutheran Church, Kirkwood, Missouri
Knapp, Robert – St. Paul’s Lutheran Church, Marshfield, Missouri
Kobak, Anthony – Hanover Lutheran Church, Cape Girardeau, Missouri
Loman, Clifton – Grace Lutheran Church, Aurora, Missouri
Matthew, Timothy – Trinity Lutheran Church, Doniphan, Missouri
Priem, Matthew – Bethlehem Lutheran Church, Raymore, Missouri
Schultz, Charles – St. Paul’s Lutheran Church, Imperial, Missouri
Torreson, Theodore – St. Paul’s Lutheran Church, Jackson, Missouri

Nebraska District
Albertson, Thomas – Peace Evangelical Lutheran Church, McCook, Nebraska
Earl, Brian – Centennial Lutheran Church, Superior, Nebraska
Mattfeld, William (DELTO) – Immanuel/Trinity Lutheran Churches, Schuyler, Nebraska
Mertens, Melvin – St. John’s Lutheran Church, Wilcox, Nebraska
Oetting, Larry (DELTO) – Word of Life Lutheran Church, Lincoln, Nebraska
Safarik, Andrew (DELTO) – Swede Valley Lutheran Church, Ashby, Nebraska
Schneider, Matthew L. – Pacific Hills Lutheran Church, Omaha, Nebraska
Smith, Elmer (DELTO) – Immanuel Lutheran Church, Sterling, Nebraska

New England District
Cundiff, Joel – Immanuel Lutheran Church and School, Danbury, Connecticut
Hallenbeck, Dana (DELTO) – Zion Evangelical Lutheran Church, Manchester, Connecticut
Lanphar, Ralph (DELTO) – Trinity Evangelical Lutheran Church, Springfield, Massachusetts

North Wisconsin District
Hutton, Aaron – Alleluia Lutheran Church, Wrightstown, Wisconsin
DeCoste, Curtis – Christ of the Bay Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin
Tonn, Paul – St. Luke’s Evangelical Lutheran Church, Wisconsin Rapids, Wisconsin

Northern Illinois District
Schermbeck, Andrew – St. Paul Lutheran Church, Chicago, Illinois
Schutt, Timothy – St. John’s Evangelical Lutheran Church, Union, Illinois
Serbus, Rodney – Trinity Lutheran Church, Herscher, Illinois
Winkelman, Mark – St. Peter Lutheran Church, Morrison, Illinois

Northwest District
Dockery, Richard – St. Luke’s Lutheran Church, Oakridge, Oregon
Farhat, Andrew – St. Paul Lutheran Church and School, Roseburg, Oregon
Lovejoy, Patrick – St. Matthew Lutheran Church, Port Angeles, Washington
Syth, Gary – Faith Lutheran Church, Homer, Alaska
Zemke, David – Immanuel Lutheran Church, Portland, Oregon

Ohio District
Hoffman, Robert – Valley Lutheran Church, Chagrin Falls, Ohio
Riley, Jimmy (DELTO) – Zion Lutheran Church, Painesville, Ohio
Welsh, Kenneth (DELTO) – St. Mark Lutheran Church, Chesterland, Ohio

Oklahoma District
Hintz, Gregory – Immanuel Lutheran Church, Broken Arrow, Oklahoma
Tiews, Christian – Grace Evangelical Lutheran Church, Tulsa, Oklahoma

Pacific Southwest District
Arroyo, Edgar (CCMC) – Trinity Cristo Rey Lutheran Church, Santa Ana, California
Baumgartner, James – Faith Community Lutheran Church, Las Vegas, Nevada
Benson, Steven – St. Paul’s Lutheran Church, Pacific Beach, California
Burkee, Jonathan – Grace Evangelical Lutheran Church, El Centro, California
Harnack, Michael – First Lutheran Church, Burbank, California
Sletten, Jacob – Christ Lutheran Church, Rancho Palos Verdes, California

Rocky Mountain District
Busch, Andy – Immanuel Lutheran Church, Loveland, Colorado
Geminn, Scott – Holy Cross Lutheran Church, Glenwood Springs, Colorado

South Dakota District
Garland, Curtis – First Evangelical/Emmanuel Lutheran Churches, Wall/Creighton, South Dakota
Lehr, Gregory – Zion Lutheran Church, Sioux Falls, South Dakota

South Wisconsin District
Engelhardt, Marc – Brookfield Lutheran Church, Brookfield, Wisconsin
Kolonich, Eric – Redeemer Lutheran Church, Manitowoc, Wisconsin

Southeastern District
Carter, Robert – Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia
Ruffatto, Frank – Point of Grace Lutheran Church, Cornelius, North Carolina
Voss, David – Nazareth Lutheran Church, Hopewell, Virginia

Southern District
Brynestad, Christopher – St. Paul’s Lutheran Church, Decatur, Alabama
Lackey, Travis (DELTO) – First & Emmanuel Lutheran Church, Birmingham, Alabama
Rosser, Edward (DELTO) – Solid Rock Lutheran Church, Argo, Alabama
Snyder, William (DELTO) – Grace Lutheran Church, Pensacola, Florida
Vogt, William (DELTO) – Prince of Peace Evangelical Lutheran Church, Pineville, Louisiana

Southern Illinois District
Busacker, Scott – Trinity Lutheran Church, Harvel, Illinois
Eichhorn, Arthur – St. Salvator/St. Peter, Venedy/New Memphis, Illinois

Texas District
Dorsey, Curtis – Our Savior Lutheran Church, Sulphur Springs, Texas
Duerr, Timothy – St. Mark Lutheran Church, Houston, Texas
Kalbas, Aaron – Epiphany Lutheran Church, Pearland, Texas
McQuiggin, Brian – Immanuel Lutheran Church, Clifton, Texas
Strimple, Russell – Trinity Lutheran Church, Corpus Christi, Texas

Calls Pending
Krueger, Eugene (DELTO)
Ferrero, Salvador (CCMC)
Rumengan, Ery (CCMC)

Deaconess Assignments

Iowa East District
Carriker, Angela – St. Paul’s Lutheran Chapel and University Ctr., Iowa City, Iowa

Nebraska District
Koenig, Jessica – Good Shepherd Lutheran Church, Fremont, Nebraska

Northern Illinois District
Serbus, Phaedra – Trinity Lutheran Church, Herscher, Illinois

Southern District
Alemu, Meseret – Trinity Lutheran Church, Mobile, Alabama

Assignments Pending
Brandt, Carla
Stancliff, Jane
Starr, Kim

CHS: Center for Hispanic Studies
CCMC: Cross-Cultural Ministry Center
DELTO: Distance Education Leading To Ordination
EIIT: Ethnic Immigrant Institute of Theology

2009 Spring Vicarages and Deaconess Internships
Wednesday, April 22, 2009
Arranged Alphabetically by Students’ Last Names

Adams, Caleb – St. Lorenz Lutheran Church,    Frankenmuth, Michigan, Michigan District
Adrian, Mark – Mount Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia, Florida-Georgia District
Albers, Grayson – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois, Northern Illinois District
Allstaedt, Jacob – Cross of Christ Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee, Mid-South District
Anderson, Mark – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District
Antor, Donald – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma, Oklahoma District
Athey, James – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District
Barkett, Timothy – Our Savior Lutheran Church, St. Petersburg, Florida, Florida-Georgia District
Barnett, Shawn – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana, Indiana District
Beck, Dustin – St. Paul Lutheran Church, Boca Raton, Florida, Florida-Georgia District
Bell, Justin – Peace Lutheran Church, Arvada, Colorado, Rocky Mountain District
Beltz, Samuel – Zion Lutheran Church, Staunton, Illinois, Southern Illinois District
Boggs, Chad – Zion and Grace Lutheran Churches, Crookston and Merriman, Nebraska, Nebraska District
Boldt, Louis – St. Paul Lutheran Church, Hammond, Louisiana, Southern District
Breitbarth, Marcus – Bethlehem/Bethlehem Lutheran Churches, Baudette/Warroad, Minnesota, Minnesota North District
Brown, Joshua  – First Lutheran Church, Gainesville, Florida, Florida-Georgia District
Buescher, Jonathan – St. Paul Lutheran Church, Decatur, Illinois, Central Illinois District
Bur, Peter (EIIT) – Sudanese Evangelical In Mission, Omaha, Nebraska, Nebraska District
Croom, Michael – Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee, Mid-South District
Cundiff, Quintin – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa, Iowa West District
DeArmond, Zachary – St. James Lutheran Church, Chicago, Illinois, Northern Illinois District
Dovenmuehle, Robert – Holy Trinity Lutheran Church, Statesville, North Carolina, Southeastern District
Dubke, Dallas – Trinity Lutheran Church, Bemidji, Minnesota, Minnesota North District
Eberlein, Scott – Trinity Lutheran Church, Mission, Kansas, Kansas District
Eldridge, Christopher – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma, Oklahoma District
Errer, Joshua – Immanuel Lutheran Church, Bossier City, Louisiana, Southern District
Escher, Christopher – St. Paul Lutheran Church, McAllen, Texas, Texas District
Evans, Derek – Signal Hill Lutheran Church, Belleville, Illinois, Southern Illinois District
Felcher, Lonnie – Vineyard of Faith Lutheran Church, Windsor, California, California-Nevada-Hawaii District
Feldman, Michael – Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska, Nebraska District
Ficken, David – 1C, Mission, Columbus, Nebraska, Nebraska District
Fittje, Kyle – Immanuel Lutheran Church, Lockwood, Missouri, Missouri District
Flick, Seth – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota, Minnesota South District
Gibbs, Karl – Salem Lutheran Church, Salem, Illinois, Central Illinois District
Gonzalez, Matthew – Trinity Lutheran Church, The Bronx, New York, Atlantic District
Grannis, Michael – St. John’s/Winnebago Mission, Pecatonica/Winnebago, Illinois, Northern Illinois District
Hagerman, Nicholas – Apostles Lutheran Church, Peoria, Arizona, Pacific Southwest District
Hayes, Joshua – Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois, Southern Illinois District
Hemler, Jonathan – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District
Hile, John – Lutheran Church of Our Redeemer, Overland, Missouri, Missouri District
Hodges, Jonathan – Faith Lutheran Church, Naples, Florida, English District
Hoffman, Charles – Mount Olive Lutheran Church, Milpitas, California, California-Nevada-Hawaii District
Hopkins, Theodore – Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri, Missouri District
Hutchison, Eric – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut, New England District
Jensen, William – Wittenburg Lutheran Center, Springfield/Normal, IL, Central Illinois District
Jones, Richard – Our Savior Lutheran Church, Minot, North Dakota, North Dakota District
Kaelberer, Erich – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District
Kaiser, Seth – Trinity Lutheran Church, Glenwood, Iowa, Iowa West District
Kasperson, Nicholas – Christ the Shepherd Lutheran Church, Alpharetta, Georgia, English District
Keinath, Joshua – Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia, Southeastern District
Kern, Jonathan – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida, Florida-Georgia District
Kootz, Dennis – Emmaus Lutheran Church, Dorsey, Illinois, Southern Illinois District
Korte, Seth – First Lutheran Church, Huntingtown, Maryland, Southeastern District
Koschmann, Mark – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota, Minnesota South District
Krueger, Brian – Holy Cross Lutheran Church, Austin, Minnesota, Minnesota South District
Leigeber, Joshua – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska, Nebraska District
Liefer, Todd – St. Paul Lutheran Church, Royal Oak, Michigan, Michigan District
Liermann, Brian – Good Shepherd Lutheran Church, Saginaw, Michigan, Michigan District
Luna, Juan Diego (CHS) – St. Paul Lutheran Church, Columbus, Indiana, Indiana District
Lutz, Elliott – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan, Michigan District
Makelin, Terry – St. Paul Lutheran Church, Chambers, Nebraska, Nebraska District
Mantey, Matthew – Resurrection Lutheran Church, Des Moines, Washington, Northwest District
Matyas, Dennis – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado, Rocky Mountain District
Matz, Brett – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri, Missouri District
McCoy, Sean – Fishers of Men Lutheran Church, Sugar Land, Texas, Texas District
Meissner, Duane – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana, Southern District
Mizel, Christopher – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri, Missouri District
Mullen, Nicholas – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina, Southeastern District
Nava, Jaime – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California, California-Nevada-Hawaii District
Neider, Erik – Grace Lutheran Church, Menomonee Falls, Wisconsin, South Wisconsin District
Neider, Shawn – Our Savior Lutheran Church/CROSSings Ministries, Tonasket, Washington, Northwest District
Nies, Jared – Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois, Southern Illinois District
Nieves, Albert Yamil (CHS) – LINC – Houston, Houston, Texas, Texas District
Oetting, Jonathan – Good Shepherd Lutheran Church, Hayward, California, California-Nevada-Hawaii District
Ondracka, William – Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri, Missouri District
Peterson, Matthew – St. Peter Lutheran Church, Schaumburg, Illinois, Northern Illinois District
Richard, Donald – St. Paul Lutheran Church, Sherwood, Oregon, Northwest District
Ripke, Jonathan – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin, North Wisconsin District
Ritter, Timothy – Assignment Pending
Rodriguez, Nelson (CHS) – LINC – Houston, Houston, Texas, Texas District
Rooney, Patrick – Christ’s Greenfield Lutheran Church, Gilbert, Arizona, Pacific Southwest District
Ross, Daniel – Lutheran Church of Arcata, Arcata, California, California-Nevada-Hawaii District
Ruiz, Francisco (CHS) – Light of Life Lutheran Church, Indio, California, Pacific Southwest District
Sahlberg, Eric – Mount Calvary Lutheran Church, Acton, Massachusetts, New England District
Scherbarth, Chet – Immanuel Lutheran Church, Osmond, Nebraska, Nebraska District
Schmidt, Erik – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District
Schwan, Kyle – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri, Missouri District
Seifert, Joseph – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida, SELC District
Sponaugle, Justin – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas, Kansas District
Squire, Mark – Chapel of the Cross Lutheran Church, St. Peters, Missouri, English District
Steckel, Michael – Faith Lutheran Church, Juneau, Alaska, Northwest District
Stinnette, Eric – Redeemer Lutheran Church, Cisco, Texas, Texas District
Suelze, Daniel – Christ Lutheran Church, Little Rock, Arkansas, Mid-South District
Tessone, Andrew – Bethany Lutheran Church, Kaukauna, Wisconsin, North Wisconsin District
Vogel, Benjamin – Peace Lutheran Church, Hutchison, Minnesota, Minnesota South District
Wagner, Aaron – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri, Missouri District
Wood, Mark – Crown of Life Lutheran Church, Colleyville, Texas, Texas District
Wood, Matthew – Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia, Southeastern District
Zank, Steven – First Lutheran Church, El Cajon, California, English District

Deaconess Interns
Casillas, Marisela (CHS) – LINC – Texas, Houston, Texas, Texas District
Forseth, Ashley – LINC – North Texas, Dallas, Texas, Texas District
Gaytan, Lorena Senaida (CHS) – LINC – Texas, Houston, Texas, Texas District
Gibson, Dawn – A Place of Refuge Ministries, Milwaukee, Wisconsin, South Wisconsin District
Gil de Rodriguez, Perla (CHS) – LINC – Texas, Houston, Texas, Texas District
Hirsch, Juliana  – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri, Missouri District (summer); Assignment Pending (year)
Meggers, Kristina – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri, Missouri District
Suelze, Mary – Christ Lutheran Church, Little Rock, Arkansas, Mid-South District
Willman, Katie – Assignment Pending

CHS: Center for Hispanic Studies
EIIT: Ethnic Immigrant Institute of Theology

2009 Spring Vicarages and Deaconess Internships
Wednesday, April 22, 2009
Arranged by LCMS District

Atlantic District
Gonzalez, Matthew – Trinity Lutheran Church, The Bronx, New York

California-Nevada-Hawaii District
Felcher, Lonnie – Vineyard of Faith Lutheran Church, Windsor, California
Hoffman, Charles – Mount Olive Lutheran Church, Milpitas, California
Nava, Jaime – Light of the Hills Lutheran Church, Cameron Park, California
Oetting, Jonathan – Good Shepherd Lutheran Church, Hayward, California
Ross, Daniel – Lutheran Church of Arcata, Arcata, California

Central Illinois District
Buescher, Jonathan – St. Paul Lutheran Church, Decatur, Illinois
Gibbs, Karl – Salem Lutheran Church, Salem, Illinois
Jensen, William – Wittenburg Lutheran Center, Springfield/Normal, Illinois

English District
Hodges, Jonathan – Faith Lutheran Church, Naples, Florida
Kasperson, Nicholas – Christ the Shepherd Lutheran Church, Alpharetta, Georgia
Squire, Mark – Chapel of the Cross Lutheran Church, St. Peters, Missouri
Zank, Steven – First Lutheran Church, El Cajon, California

Florida-Georgia District
Adrian, Mark – Mount Calvary Lutheran Church, Warner Robins, Georgia
Barkett, Timothy – Our Savior Lutheran Church, St. Petersburg, Florida
Beck, Dustin – St. Paul Lutheran Church, Boca Raton, Florida
Brown, Joshua – First Lutheran Church, Gainesville, Florida
Kern, Jonathan – Grace Lutheran Church, Winter Haven, Florida

Indiana District
Barnett, Shawn – Faith Lutheran Church, Bloomington, Indiana
Luna, Juan Diego (CHS) – St. Paul Lutheran Church, Columbus, Indiana

Iowa West District
Cundiff, Quintin – Trinity Lutheran Church, Des Moines, Iowa
Kaiser, Seth – Trinity Lutheran Church, Glenwood, Iowa

Kansas District
Eberlein, Scott – Trinity Lutheran Church, Mission, Kansas
Sponaugle, Justin – Ascension Lutheran Church, Wichita, Kansas

Michigan District
Adams, Caleb – St. Lorenz Lutheran Church, Frankenmuth, Michigan
Liefer, Todd – St. Paul Lutheran Church, Royal Oak, Michigan
Liermann, Brian – Good Shepherd Lutheran Church, Saginaw, Michigan
Lutz, Elliott – Messiah Lutheran Church, Clio, Michigan

Mid-South District
Allstaedt, Jacob – Cross of Christ Lutheran Church, Chattanooga, Tennessee
Croom, Michael – Faith Lutheran Church, Tullahoma, Tennessee
Suelze, Daniel – Christ Lutheran Church, Little Rock, Arkansas

Minnesota North District
Breitbarth, Marcus – Bethlehem/Bethlehem Lutheran Churches, Baudette/Warroad, Minnesota
Dubke, Dallas – Trinity Lutheran Church, Bemidji, Minnesota

Minnesota South District
Flick, Seth – Trinity Lutheran Church, Rochester, Minnesota
Koschmann, Mark – Woodbury Lutheran Church, Woodbury, Minnesota
Krueger, Brian – Holy Cross Lutheran Church, Austin, Minnesota
Vogel, Benjamin – Peace Lutheran Church, Hutchison, Minnesota

Missouri District
Anderson, Mark – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri
Athey, James – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri
Fittje, Kyle – Immanuel Lutheran Church, Lockwood, Missouri
Hemler, Jonathan – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri
Hile, John – Lutheran Church of Our Redeemer, Overland, Missouri
Hopkins, Theodore – Immanuel Lutheran Church, Washington, Missouri
Kaelberer, Erich – Our Savior Lutheran Church, St. Charles, Missouri
Matz, Brett – Beautiful Savior Lutheran Church, Bridgeton, Missouri
Mizel, Christopher – Trinity Lutheran Church, Troy, Missouri
Ondracka, William – Immanuel Lutheran Church, St. Charles, Missouri
Schmidt, Erik – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri
Schwan, Kyle – Blessed Savior Lutheran Church, Florissant, Missouri
Wagner, Aaron – Zion Lutheran Church, Palmyra, Missouri

Nebraska District
Boggs, Chad – Zion and Grace Lutheran Churches, Crookston and Merriman, Nebraska
Bur, Peter (EIIT) – Sudanese Evangelical In Mission, Omaha, Nebraska
Feldman, Michael – Good Shepherd Lutheran Church, Gretna, Nebraska
Ficken, David – 1C, Mission, Columbus, Nebraska
Leigeber, Joshua – Trinity Lutheran Church, Grand Island, Nebraska
Makelin, Terry – St. Paul Lutheran Church, Chambers, Nebraska
Scherbarth, Chet – Immanuel Lutheran Church, Osmond, Nebraska

New England District
Hutchison, Eric – St. Paul’s Lutheran Church, New Hartford, Connecticut
Sahlberg, Eric – Mount Calvary Lutheran Church, Acton, Massachusetts

North Dakota District
Jones, Richard – Our Savior Lutheran Church, Minot, North Dakota

North Wisconsin District
Ripke, Jonathan – Pilgrim Lutheran Church, Green Bay, Wisconsin
Tessone, Andrew – Bethany Lutheran Church, Kaukauna, Wisconsin

Northern Illinois District
Albers, Grayson – Christ the Rock Lutheran Church, Rockford, Illinois
DeArmond, Zachary – St. James Lutheran Church, Chicago, Illinois
Grannis, Michael – St. John’s/Winnebago Mission, Pecatonica/Winnebago, Illinois
Peterson, Matthew – St. Peter Lutheran Church, Schaumburg, Illinois

Northwest District
Mantey, Matthew – Resurrection Lutheran Church, Des Moines, Washington
Neider, Shawn – Our Savior Lutheran Church/CROSSings Ministries, Tonasket, Washington
Richard, Donald – St. Paul Lutheran Church, Sherwood, Oregon
Steckel, Michael – Faith Lutheran Church, Juneau, Alaska

Oklahoma Distrct
Antor, Donald – Redeemer Lutheran Church, Bartlesville, Oklahoma
Eldridge, Christopher – Holy Trinity Lutheran Church, Edmond, Oklahoma

Pacific Southwest District
Hagerman, Nicholas – Apostles Lutheran Church, Peoria, Arizona
Rooney, Patrick – Christ’s Greenfield Lutheran Church, Gilbert, Arizona
Ruiz, Francisco (CHS) – Light of Life Lutheran Church, Indio, California

Rocky Mountain District
Bell, Justin – Peace Lutheran Church, Arvada, Colorado
Matyas, Dennis – Bethlehem Lutheran Church, Lakewood, Colorado

SELC District
Seifert, Joseph – St. Luke’s Lutheran Church, Oviedo, Florida

South Wisconsin District
Neider, Erik – Grace Lutheran Church, Menomonee Falls, Wisconsin

Southeastern District
Dovenmuehle, Robert   – Holy Trinity Lutheran Church, Statesville, North Carolina
Keinath, Joshua – Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, Virginia
Korte, Seth – First Lutheran Church, Huntingtown, Maryland
Mullen, Nicholas – Holy Cross Lutheran Church, Clayton, North Carolina
Wood, Matthew – Good Shepherd Lutheran Church, Roanoke, Virginia

Southern District
Boldt, Louis – St. Paul Lutheran Church, Hammond, Louisiana
Errer, Joshua – Immanuel Lutheran Church, Bossier City, Louisiana
Meissner, Duane – Trinity Lutheran Church, Baton Rouge, Louisiana

Southern Illinois District
Beltz, Samuel – Zion Lutheran Church, Staunton, Illinois
Evans, Derek – Signal Hill Lutheran Church, Belleville, Illinois
Hayes, Joshua – Our Savior Lutheran Church, Carbondale, Illinois
Kootz, Dennis – Emmaus Lutheran Church, Dorsey, Illinois
Nies, Jared – Zion Lutheran Church, Litchfield, Illinois

Texas District
Escher, Christopher – St. Paul Lutheran Church, McAllen, Texas
McCoy, Sean – Fishers of Men Lutheran Church, Sugar Land, Texas
Nieves, Albert Yamil (CHS) – LINC – Houston, Houston, Texas
Rodriguez, Nelson (CHS) – LINC – Houston, Houston, Texas
Stinette, Eric – Redeemer Lutheran Church, Cisco, Texas
Wood, Mark – Crown of Life Lutheran Church, Colleyville, Texas

Assignment Pending
Ritter, Timothy

Deaconess Internship Assignments

Mid-South District
Suelze, Mary – Christ Lutheran Church, Little Rock, Arkansas

Missouri District
Hirsch, Juliana – Lutheran Senior Services, Webster Groves, Missouri (summer)
Meggers, Kristina – Salem Lutheran Church, Affton, Missouri

South Wisconsin District
Gibson, Dawn – A Place of Refuge Ministries, Milwaukee, Wisconsin

Texas District
Casillas, Marisela (CHS) – LINC – Texas, Houston, Texas
Forseth, Ashley – LINC-North Texas, Dallas, Texas
Gaytan, Lorena Senaida (CHS) – LINC – Texas, Houston, Texas
Gil de Rodriguez, Perla (CHS) – LINC – Texas, Houston, Texas

Assignments Pending
Hirsch, Juliana (year)
Willman, Katie

CHS: Center for Hispanic Studies
EIIT: Ethnic Immigrant Institute of Theology